Engelliler için dış mekan kullanım olanaklarının araştırılması: istanbul üniversitesi beyazıt yerleşkesi örneği
The research of the possibilities of outdoor space usage for disabled peole: the example of istanbul university beyazit campus
- Tez No: 363925
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK HAKAN ALTINÇEKİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Engelli bireylerin sosyal ve diğer ortamlara daha rahat katılımlarını sağlamak, yaşadıkları çevre şartlarını iyileştirmek ile olacaktır. Pek çok ortamda engellerle karşılaşan bu bireyler çalışma ve eğitim alanında sorunlar yaşamaktadır. Bu bağlamda; çalışma alanı olarak seçilen İstanbul Üniversitesi Beyazıt Yerleşkesindeki mevcut durum değerlendirilerek, engelli bireylerin dış mekan kullanımlarında ve erişimlerinde yaşadıkları problemler incelenmiştir. Yapılan literatür taraması, yerinde gözlem ve anket çalışmaları sonucunda standartlar ve tasarım ilkeleri belirlenerek, herkes için erişilebilir ve kullanılabilir bir üniversite için önerilerde bulunulmuştur. Engellilerin yerleşke içindeki erişilebilirliğinin sağlanması, mevcut kullanımların ve yerleşkeye getirilecek yeni fonksiyonların standartlara, kullanıcı ihtiyaçlarına ve özelliklerine göre yeniden düzenlenmesi ve tasarlanması ile mümkün olabilecektir. Bu amaçla; (1) yerleşke içinde yaya ve taşıt sirkülasyonu birbirinden ayrılmalıdır, (2) özellikle görme engelli kullanıcılar için önemli kılavuz izler tüm alan ve mekanlara ulaşımda süreklilik sağlamalıdır, (3) otoparklar uygun sayıda ve noktalarda olmalıdır, (4) donatı elemanı konumları yeniden değerlendirilmelidir, (5) rampa ve merdivenler için korkuluk ve küpeşte uygulamaları yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
In order to ensure the participation of disabled individuals in public spaces the environmental conditions of these spaces should be improved. These individuals, which face barriers in many type of environments, have difficulties in the spaces of educational intuitions. In this study, Istanbul University's Beyazıt Campus was selected as the study area. The current situation of Beyazıt Campus has been examined. Further, the problems of disabled individuals have been observed in terms of Campus's outdoor usability and accessibility. In conclusion, the study offer recommendations in order to improve the accessibility and usability of the campus for all individuals. Ensuring accesibility of disabled people in campus area will be possible with the reorganization and design of current uses and the new functions according to user requirements, specifications and standards. For this purpose; (1) pedestrian and vehicle circulation should be seperated in the campus, (2) guide tracks which are important especially for visually handicapped people, must provide continuity for transportation of all the areas and spaces, (3) parking places must be in appropriate number and place in the study area, (4) outfit elements locations should be reavaluated, (5) hand rail and banisters should be built for ramps and stairs.