Konya Kulu atıksu arıtma tesisinde oluşan çamurun nitelikleri ve çamurun bertarafında izlenecek yolların araştırılması
Characterization of Konya-Kulu wastewater treatment plant's sludge and investigation of sludge disposal methods
- Tez No: 363973
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM SARIOĞLU CEBECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Konya Kulu Atıksu Arıtma Tesisi mekanik ve biyolojik arıtma aşamalarından meydana gelmektedir. Tesisin hidrolik kapasitesi, 15.000 m3/gün dür.katı madde oranı'nın arttırılarak tarım da daha elverişli ve kolay kullanılması amacıyla değerlendirmeler yapılmıştır.Ayrıca çamurda mikrobiyal aktiviteler incelenmiş; salmonella ve koliform bakteri varlıkları yönetmelliğe göre belirlenmiştir. Konya Kulu Atıksu Arıtma Tesisinde oluşan çamurun özellikleri belirlenerek çamur susuzlaştırma performansının yanında çamurun nihai bertarafı ile ilgili değerlendirmeler yapılmıştır. Bu bağlamda arıtma çamurlarının kullanım potansiyeli olarak; katı atık düzenli depolama sahasında günlük örtü tabakası ve üst örtü tabakası olarak kullanımı, tarımsal kullanımı ve terk edilmiş taş ve maden ocaklarında depolama olarak kullanımı gibi bertaraf yöntemleri araştırılmıştır. Bu çalışmada bu çamurların tarım alanlarına olası etkileri de dikkate alınarak kullanıla bileceği alanlar araştırılmıştır ve en ideal yöntem belirlenmiştir. Ayrıca evsel nitelikli atık su arıtma tesislerinde ortaya çıkan arıtma çamurlarının arıtılması ile ilgili farklı yöntemler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Konya Kulu Wastewater Treatment Plants consists of mechanical and biological treatment processes..The hydraulic capacity of works is 15000m3/day.It is studied to increase the solid rate of sludge and evaluated in order to make use of sludge in agricultural more suitable and easy. The microbial activity of sludge has been examined and the presence of salmonella and coliform bacteria determined suitable for the regulations. With determine the contents of the sludge of Konya Kulu Wastewater Treatment Plants, it is evaluated dewatering performances and disposal methods of sludge. In this context as potential use of the treatment sludge; using sludge as daily top soil or top soil at landfills, for agricultural use and storage with filling abandoned quarries and mines can be considered as sludge disposal methods. This study is performed in order to obtain a base of knowledge about different fields that sludge can be use with consideration of the potential effects of sludge on agricultural areas. As a result of this studies the ideal method is determined. Additionally, it is discussed the different treatment methods for the sludge of sewage wastewater treatment plants.