Sakarya ili Akyazı ilçesi patik örücülüğü ve yeni tasarımlar
Sakarya/Akyazı knitting of the patik and new imaginations
- Tez No: 117869
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. SERPİL ORTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Giyim Endüstrisi, Crafts, Clothing Industry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 422
Özet
388 ÖZET El sanatları milli kültürü, gelenek, görenek, adetlerin, toplumsal yaşayışların, zevklerini gösterirken, diğer toplumlardan ayıran unsurdur. Örücülük sanatı, geçmişte olduğu gibi günümüzde de yerini koruyan, ürünleri beğenilen bir el sanatıdır. Ama teknolojinin gelişmesiyle örücülük sanatı yaygın olarak yapılmasını kısmen de olsa önlemiş, Buna rağmen genelde ihtiyaçları için ve çeyiz hazırlama amacıyla önemini korumaktadır. Toplumun karakteristik özelliğini yansıtan belgelerden biri olan el örgüsü patikler, kullanılan teknik, araç-gereç, renk, motif ve kompozisyon özellikleri açısından her yöre de kendine özgü, coğrafi, sosyal ve ekonomik sebeplerden dolayı farklılıklar ve özellikler göstermektedir. Patik örücülüğü ile uğraşan bayanların, boş vakitlerini değerlendirilmesi sonucunda kişisel ihtiyaçları sağlanması yanında kendine güvenmesi, aile ekonomisine katkıda bulunması işsizliğin azalması açısından önem kazanmaktadır. Bayanların, göz nuru, duygusu, düşüncesiyle, ince zevkiyle ördüğü patiklerin gelecek kuşaklara aktarımını sağlamaktadır. Bu şekilde önemli olan bir konu hakkında fazla bir araştırmanın yapılmamış olduğu görülmektedir. Araştırmanın yürütülmesinde tarama yöntemi kullanılmıştır. Sakarya'nın Akyazı İlçesinde araştırma yapılarak veriler toplanmış, 50 kişiden oluşan bir örneklem grubu oluşturulmuştur. Bu gruba 50 sorudan hazırlanan anket ve bilgi formu uygulanmış ve elde edilen veriler araştırma sonuçlan tartışma bölümünde incelenmiştir. Yörede el örgüsü patikler incelendiğinde patiklerin, çok renkli, desenli, düz örgü, ajurlu ve genellikle renkli desenli olduğu, örülürken beş veya iki şiş ile sentetik ipliklerin kullanıldığı görülmüştür.389 Bireyler patikleri ihtiyaçlarını karşılanacak, ekonomik gelir elde etmek, boş zamanları değerlendirmek, çeyiz için ve soğuktan korunmak amacıyla yapmaktadır. Yörede patiklerin geleneksel özelliklerini taşıdığını görülmektedir. Giriş bölümünde konunun tanımı, seçimi, önemi, amacı, sınırlılığı ve araştırmanın esnasında uygulanan metot ve yöntemler hakkında bilgi verilmiştir. Araştırma yapılan, Akyazı'nın tarihi, coğrafi, sosyal ve kültürel konumu hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde örgü hakkında genel bilgilere yer verilmiş, örgünün tanımı, önemi, sınıflandırılması, patiğin tanımı, bölümleri, kullanılan araç- gereçleri, patiklerin çeşitleri, kullanılan renkler, teknikler, motif, desenler ve kompozisyon özellikleri sunulmuştur. Sakarya İli Akyazı İlçesinde ve köylerinde yapılan araştırmada tespit edilen el örgüsü patikler, boyut, kullanılan malzeme, araç-gereç, teknik, renk, motif ve desen, kompozisyon özelliklerini içeren bilgi formları, fotoğraf ve motif ve desenlerin 1/1 çizimleri ile desteklenerek hazırlanmıştır. Araştırma ile ilgili genel sonuçlar açıklanmış, elde edilen bilgilere göre sonuçlar ve öneriler sunulmuştur. Araştırma sırasında ve tez yazılımında yararlanılan kaynaklar, kaynaklar adı altında verilmiştir. Ekler kısmında, yörede uygulanan anket formu, patikleri belgelemek için hazırlanan bilgi formu, motif ve desenlerden yararlanılarak hazırlanan, yeni tasarımlardan üçü seçilerek ürün haline getirilmiş, ürün tanıtım kartları, triko makinesine kartlı ( deco) sistemine göre hazırlanmış desen kartları yer almıştır.
Özet (Çeviri)
390 ABSTRACT Hand works show the culture, tradition and shows the artistic pleasure Knitting; like in the past; is still a loved hand work today. But, by the development of the technology, knitting is hindered widely; in spite of this fact, generally for needs and preparing trousseauit is still valuable. The stockings that shows the characteristic feature of the society; gives us information about technic, material, color, motive and composition, of the societies that varies according to geographical, social and economical reasons. Thr wonmen who deals with hnitting of the stockings; earn money and do it as a hopy; beside that, they support the family economy and become important for the lack of work. They pass their slim, tender pleasures to the next generations. How ever, there is not much observation done about the subject. Fore observing; scanning method was used.Datas were collected in Sakarya / Akyazı by searcling; and a 50 membered group were made for researches. They were given a questionarie of 50 questions. When the stockings were observed, it has been seen that, generally in this area multicolor, ornemants, plain hniting, designed and five or two needles with synthetic wools were used. People hnit the stockings to earn money, for hoby, for trousseauit and for protecting from cold. In this area, it is been seen that stockings carsy traditional features.391 In the first (opening) part, paraphrasing the subject, choosing, importace, target, limist and methods are given. Also information about Akyazı is given like historical, geographical, social snd cultural sitution of it. In the second part the information of hnitting generally, paraphrasing hnitting, importance of hnitting, paraphrasing the stocking, parts of stocking, materials used, colors, techics, motives, desing and compositionsare presented. About Sakarya / Akyazı; all the observations, researches of stockings, materials used, teenies, color, motive and design, compositin are inchdid in information forms and drawings ratios made as 1/1. The general resuets about research were announced; according to the datas, the suggestions were presented. The sources which were used for research, were given as resources. In Additional part, the questionnarie form that was used in the area, the information from to keep the stockings, the product carols to that was made by three of the stocking models and the design cards to the tricot machine in (deco) system were took place. TCYÜKSHtö?RimMKURUU) "oökBmaktasyon MWKK*