Tek kapılı bir ev tipi soğutucuda cebri dolaşımlı hava dağıtım sisteminin enerji tüketimi üzerine etkisinin incelenmesi
The examining effect of forced air distribution system on energy consumption in a household refrigerator
  1. Tez No: 363985
  2. Yazar: SONER İLHAN ULAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDOĞAN KILIÇASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Küresel ısınmanın söz konusu olduğu günümüzde soğutma sistemlerine olan ihtiyaç artacaktır. Enerji kaynaklarının sınırlı olması, yenilenebilir enerji miktarının toplam enerji tüketimindeki payının az olması göz önüne alınırsa soğutma sistemlerinin performanslarının artırılmasının önemi açığa çıkacaktır. Düşük sıcaklıklı soğutma uygulamalarında, sistemin verimini artırmanın bir yolu da fan yardımıyla sistemde homojen cebri hava dolaşımı oluşturarak soğutma verimini artırmaktır. Deney seti olarak kullanılan buzdolabında, kabin içinde homojen bir sıcaklık dağıtımı elde etmek, soğutma sisteminden verimli bir şekilde yararlanmak için tek kapılı bir ev tipi soğutucuda deney çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışmada ilk olarak buzdolabı yüksüz durumdayken kabin içinde farklı üç bölgede 30 dakikalık aralıklar ile 12 saat boyunca sıcaklık ölçümü alınarak sonuçlar kaydedilmiştir. Sonra 60 W, 75 W ve 100 W'lık yüklerle kabinin farklı üç bölgesinde 30 dakikalık aralıklar ile 12 saat boyunca ölçümler alınarak sonuçlar kaydedilmiştir. Daha sonra iç kabinde buharlaştırıcı önüne bir fan ilave edilerek, fan çalışır durumdayken aynı deneyler tekrarlanmıştır. Bu çalışma sonucunda, tabii dolaşımlı sistemden elde edilen veriler cebri sistemden elde edilen verilerle karşılaştırıldığında cebri dolaşımlı sistemin enerji tüketimi tabii dolaşımlı sisteme göre biraz daha fazla olmasına karşın, kabin içi sıcaklık farkı yüke bağlı olarak 1-5 ̊ C arasında değişmiştir.
Özet (Çeviri)
Need of refrigeration systems will be more important in today and the future, because of the global warmness. Improvement of the refrigeration systems performance is becoming more important. This is because of energy shortage and shortage of renewable energy. This forced people to use of the energy sources more important than usual. In low temperature cooling applications, another way of increasing productivity of the system is to increase cooling performance by creating a forced ventilation with aid of a fan. The experiment has been conducted with one-door household refrigerator in order to procure a homogeneous temperature distribution in the refrigerating system. When the refrigerator is no load, the temperature has been recorded in 3 different points of the cabin in every 30 minute for 12 hours in this study. After that, the results have been recorded after using with load 60 W, 75 W and 100 W light bulb in 3 different points of the cabin in every 30 minute for 12 hours. Later on, using a fan in front of the evaporator in the inside cabin, when the fan is on, the same experiments were repeated. As a result of the studies, although, forced ventilation system were consumed more energy than the natural ones, it was set that according the changing of cabin load, cabin temperature of the forced ventilation system was 1-5 0C cooler than natural one.