kriptolojiye giriş
kriptolojiye giriş
- Tez No: 363991
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE NALLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Tarih boyunca insanlar kendileri için özel saydıkları bilgilerin istemedikleri kişilerin eline geçmemesi için çabalamışlardır. Böylece ilkel sayılabilecek yöntemlerle şifrelemenin temelleri atılmıştır. Günümüzde ise teknolojinin inanılmaz hızı düşünüldüğünde, teknolojinin gelişmesiyle ortaya çıkan güvenlik açığının ne kadar önem taşıdığı görülmektedir. Bu tezde, ilk olarak şifrelemeden ve bazı klasik şifreleme türlerinde bahsedilmiş, sonraki bölümlerde ise Fibonacci kodu ve Fibonacci kodunun bir varyasyonu olan Gopala-Hemachandra(GH) kodu çeşitli mertebelerden tanımlanmış, pozitif tamsayıların bazı mertebelerden GH kodları veya temsilleri elde edilmiştir. Bu temsiller veya bu kodlar kullanılarak bazı koşullar altında şifreleme örnekleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, people try not to learn the others the information which is specific according to themselves. Thus, the foundations the cryptography are built by relatively primitive methods. Today, considering the incredible speed of technology, it is seen that the vulnerabilitiy emerging by the development of technology is very important. In this thesis, firstly it is cited that cryptography and some simple cryptosystems, then it is defined that Fibonacci code and variations on the Fibonacci universal code which may also be called the Gopala-Hemachandra code and it is obtained the some ordered GH representations or GH codes of positive integer. Under the some circumsitances, it is done applications of Gopala-Hemachandra(GH) codes or Gopala-Hemachandra(GH) representations to cryptography by using this GH representations or GH codes.