Cebirsel kriptoloji yöntemleri ve bazı uygulamaları
Algebraic cryptology methods and some applications
  1. Tez No: 434174
  2. Yazar: ENGİN YEŞİLBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, şifreleme biliminin ilk ortaya çıkışından günümüze kadar ki gelişimi hakkında bilgi sahibi olmak, geçmişte ve günümüzde kullanılan şifreleme yöntemleri ve algoritmalarının işleyişleri incelenmesi planlanmıştır. Temelde iki ana bölümden oluşan bu tezde, ilk bölümde kriptolojiye giriş, tarih boyunca kullanılan şifreleme yöntemleri ve ülkemizdeki kriptolojik çalışmalara yer verildi, kriptolojide kullanılan temel tanımlar ve kriptolojik işlemlerde kullanılan matematiksel tanım ve teoremler gösterildi. İkinci bölümde ise kriptografi ve kriptoanaliz tanımları yapıldı ve kriptografi yöntemleri olan Sezar şifreleme, yer değiştirme şifresi, Polybius dama tahtası, Bifid ve Trifid şifreleme, Playfair şifreleme, Affine şifreleme, Mors alfabesi, ADFGVX şifreleme, Vernam şifreleme, Vigenere şifreleme, Hill şifreleme, Kuvvet fonksiyonları ile şifreleme ve RSA şifreleme yöntemi sistemleri örneklerle birlikte incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim is to examine and be informed about the development of the science of encryption since its first appearence; encryption methods and process of algorithms that have been used from past to present. This thesis consists of two parts: The first part includes cryptology input, the encryption method used throughout history and the cryptograhic studies that have been performed in our country, the basic definitions used in cryptography and mathematical theorems and definitions used in cryptographic operations have been demonstrated. In the second part, cryptography and cryptanalysis definitions have been given. Moreover; cryptography methods that are Caesar encryption, relocation password, Polybius checkerboard, Bifid and Trifid encryption, Playfair encryption, Affine encryption, Morse, ADFGVX encryption, Vernam encryption, Vigenere encryption, Hill encryption, encryption with power functions and RSA encryption systems have been examined along with examples.