Paslanmaz çelik üretiminde Al-Ti-B alaşımının mekanik özelliklere ve mikroyapıya etkisinin araştırılması
Investigation of Al-Ti-B alloys effect on mechanical properties and microstructure of the stainless steel production
- Tez No: 364013
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİK ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, döküm yöntemiyle üretilen AISI 304 paslanmaz çelik malzemeye Al-5Ti-1B master alaşımı ve ferrobor ilave edilerek mekanik özelliklerin, mikro yapının ve aşınma davranışının geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bunun için AISI 304 paslanmaz çelik malzeme üretilmiş, üretim sırasında Al-5Ti-1B master alaşımından ve ferrobor malzemeden farklı oranlarda ilave edilmiş, 800 °C, 900 °C ve 1000 °C'de 1 saat homojenleştirme uygulanmıştır. Numunelerin mikroyapısı, aşınma yüzeyleri ve kırılma modları, optik mikroskop, SEM, X-ışını kırınım analizi ve mikroanalizler ise EDX'la yapılmıştır. Deneyler sonucunda, ilave edilen ferrobor içeriğine bağlı olarak mekanik özeliklerin ve abrasif aşınma kaybının iyileştiği tespit edilmiştir. SEM mikroyapılarından 1000 oC homojenlenen numunelerde sünek kırılma, döküm durumu numunelerde ise gevrek kırılma modu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, to be aimed that the performing of mechanical properties, microstructure and wear behavior by the addition of Al-5Ti-1B master alloy and ferrobor to AISI 304 stainless steel by the method of casting. For this reason, AISI 304 stainless steel material produced and during production period, Al-5Ti-1B master alloy and ferrobor the material were added in different ratios and it was applied to homogenisation at 800 °C, 900 °C and 1000 °C for 1 hour. The microstructures and wear scars of the specimens were examinedby optical, scanning electron microscopy (SEM) and X-ray microanalyses by EDX. It was founded the improvement of mechanical properties and abrasion wear lose at the end of experiments. From SEM micrographs it can be observed that homogenisation at 1000 oC the mode of fracture is primarily ductile. In the as-cast specimens, the brittle fracture of cleavage type is observed.