İki kademeli sıvı yakıtlı brülörün mekanik modülasyonlu brülöre dönüştürülmesi ve bağlantı mekanizmasına ait mukavemet analizi
Conversion of a two stage liquid fuel burner to mechanically modulating burner and strength analysis of connection mechanism
  1. Tez No: 364012
  2. Yazar: ÖZKAN AKDENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, Binalarda Enerji Performans Yönetmeliği (BEPY) kapsamına uygunluk bakımından, 1200 kW üzerindeki iki kademeli sıvı yakıtlı brülörlerin modülasyonlu tip brülöre dönüştürülmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda mekanik modülasyonlu bir brülörün tasarımı yapılmış ve uygunluğu bir takım laboratuar testleri ile doğrulanmıştır. Yanma performans testleri sonucunda modülasyonlu brülörün çalışma eğrisi elde edilmiştir. Performans testlerinin yanında brülörün kazana montajını sağlayan bağlantı mekanizmasının tasarımı çeşitli mukavemet analizleri ile gerçekleştirilerek yenilenmiştir. Bu sayede, brülörün kendi ağırlığından kaynaklanan menteşe çatlaması, kırılması gibi olumsuzluklar neticesinde brülöre zarar verebilecek oluşumların önüne geçilmiştir. Bu bağlamda, yeni tasarım menteşelerin sonlu elemanlar yöntemine göre bilgisayar ortamında statik mukavemet analizleri yapılmıştır. Tasarımlar arasından en iyi mukavemete sahip olan belirlenmiş olup, bir test düzeneği kullanılarak menteşe tasarımının uygunluğu doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is the conversion of two stage liquid fuel burners which is greater than 1200 kW to modulated burners in according to BEPY (Energy Performance Regulations at Buildings). In this manner, a mechanically modulating burner was designed and the confirmation of the design was done with some laboratory tests. Modulated burner study curve were found through the burning performance tests. In addition to performance tests, the connection mechanism which connects the burner to boiler was redesigned with several strength analysis. In this way, formations which may damage to burner was prevented as a result of negativity such as hinge cracking and fracture caused by the weight of the burners. In this regard, static strength analysis of new design hinges was made as software according to finite element method. The design having the best strength was determined between all desings and suitability of hinge design was validated by using a test setup.