Boya fabrikası kojenerasyon tesisinde enerji analizi
Energy analysis of a cogeneration plant in a paint factory
  1. Tez No: 364015
  2. Yazar: MUSTAFA UMUR ERDÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Büyük endüstriyel enerji sistemlerinde, birincil enerjinin önemli miktarı kojenerasyon tesislerinin daha geniş kullanımı yoluyla tasarruf edilebilir. Hem konvansiyonel elektrik üretim proseslerinde, hem de elektrik ile ısıl enerjinin ortak üretimini amaçlayan ve bu bakımdan ayrı olarak sürdürülen üretim proseslerine göre daha büyük bir birincil enerjiyi tasarruf etme potansiyeline sahip olan kojenerasyon proseslerinde, enerji tüketimi ve enerji kayıpları fazla olduğundan, sistem bileşenlerinin ve tüm sistemin termodinamik analizleri yapılarak verimliliğin arttırılması, enerji tasarrufu ve buna bağlı olarak enerji maliyetini ve dolayısıyla toplam maliyeti düşürme açısından önem taşımaktadır. Bu çalışma enerji etüdü yapılan bir Gebze OSB'de bulunan bir boya fabrikasının Kojenerasyon yatırımının enerji analizini sunmaktadır. İlgili sistem esası bir gaz motoru ve bir atık ısı kazanını içermektedir. Yapılacak iyileştirme çalışmaları sonucunda geri ödeme süresi 4,43 yıl olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In large industrial energy systems, a considerable amount of primary energy may be saved via a more extensive usage of cogeneration. Since cogeneration involves the production of both electricity and thermal energy generally in the form of steam or hot water, it has a great potential of saving primary energy in comparison to separate generation technologies, conducting thermodynamic analyses for each equipment and for overall plant, and then improving them, is of utmost importance to ensure energy saving and related cost minimization. In this study, an energy audit done of a paint factory located in Gebze Organized Industrial Zone energy analysis of cogeneration investment was studied. Related system based on a gas engine and includes a waste heat boiler. Improvements to be made as a result of the repayment period have been calculated as 4.43 years.