PIC kontrollü termoelektrik modül ile arı kovan iç sıcaklığının stabil tutulması
PIC controlled stabilization of the internal temperature of a beehive using thermo electrical module
  1. Tez No: 364016
  2. Yazar: AYDIN ÖZKUL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tezde, arı kolonilerinin yaşam ortamlarını iyileştirmek ve koloninin güçlenmesini sağlamak amacıyla PIC (Peripheral Interface Controller-Çevresel Arabirim Denetleyicisi) kontrollü termoelektrik modül ile arı kovanı tasarlanmıştır. Bu amaçla tasarlanmış arı kovanı; DC besleme kaynağı, termoelektrik modül, ısı dağıtıcı radyatör, PIC kontrol devresi, 4*64 karakter panelden oluşmaktadır. Sıcaklık algılayıcıları ile ölçülen kovan içi sıcaklığı PIC kontrollü termoelektrik modül ile arı kolonisi için ideal sıcaklık değerine ayarlanmaktadır. Bu sayede zayıf arı kolonilerinin ölmesinin engellenmesi ve güçlü kolonilerin kovan içini ısıtmak veya soğutmak için harcamış olduğu enerjiyi arı yetiştiricisi ve doğaya katkısı olacak şekilde daha verimli kullanması sağlanmaktadır. Besleme gerilimi DC olduğu için arılara herhangi bir zarar vermemektedir. 2 adet sıcaklık algılayıcısı ile kovandan, 1 adet sıcaklık algılayıcısı ile dış ortamdan, 2 adet sıcaklık algılayıcısı ile termoelektrik modülden alınan bilgiler 4*64 karakter panele gönderilmekte ve yetiştirici tarafından izlenebilmektedir. PIC kontrollü termoelektik modül ile kışın zayıf ve bakıma muhtaç arı kolonilerinin bahara kayıpsız çıkmasını sağlamak ve kuvvetli arı kolonilerinin kış döneminde soğuktan dolayı enerji ihtiyacının artmasını önlemek ve buna paralel olarak bal tüketimini azaltmak hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a PIC (Peripheral Interface Controller) conrolled beehive with thermo electric module was designed to improve the quality of the living environment of bee colonies and to strengthen the colony. The beehive is made of a DC power supply, thermoelectric module, heat dissipator, PIC control circuit and a 4×64-characters panel. Beehive internal temperature measured by a temperature sensor and is adjusted to the ideal temperature by a pic-controlled thermoelectric module. Helping the colony by heating or cooling the hive prevents a weak colony from perishing and allows a strong colony to use their energy more efficiently providing benefit to the bee owner and the environment. DC supply voltage doesn't harm to the bees. Temperatures of the hive, and the thermoelectric module are measured by two sensors each and the environmental temperature is measured by a sensor which are all displayed on the 4×64-character panel. PIC controlled thermoelectric module aims to eliminate the bee loss of the weak colonies during winter time, and compansate the energy needs of the strong colonies which increases the honey consumption during the winter time due to cold weather.