Tekstil yaş işleme fabrikasında enerji tasarrufu ve yenilenebilir enerji olanaklarının araştırılması
Research of energy savings and renewable energy possibilities in textile wet processing factory
  1. Tez No: 987793
  2. Yazar: MUSTAFA TOPUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN ÇİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
Özet
Amaç: Artan enerji maliyetleri ve çevresel gereklilikler doğrultusunda, enerji verimliliği günümüz sanayi işletmeleri için hem ekonomik hem de sürdürülebilirlik açısından kritik bir konudur. Bu tez çalışmasının amacı, bir tekstil yaş işleme fabrikasında uygulanan enerji verimliliği yöntemlerini değerlendirmek ve bu sayede elde edilebilecek enerji tasarrufu ile yenilenebilir enerji kullanım olanaklarını analiz etmektir. Yöntem: Çalışma, Bursa'da faaliyet gösteren ve 2003 yılında boya-apre tesisini bünyesine katan bir tekstil işletmesinde yürütülmüştür. Tesisin 2021–2024 yılları arasındaki enerji tüketimi ve maliyet verileri incelenmiş; buhar kazanlarında ekonomizer uygulaması, brülör verimliliğinin artırılması, buhar ve kondens hatlarındaki kayıpların azaltılması gibi enerji verimliliği tedbirleri teknik olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca güneş enerjisi (PV) ve kojenerasyon sistemlerinin işletmeye entegrasyonuna yönelik fizibilite analizleri yapılmıştır. Bulgular: Yapılan analizlere göre, fabrikanın yıllık enerji tüketimi 28.741.269 kWh olup, bunun %87,05'i doğal gaz, %12,95'i elektrik tüketiminden kaynaklanmaktadır. Yıllık toplam enerji maliyeti 69.069.691 TL olarak belirlenmiş, bu tutarın %81,14'ünün doğal gaz giderleri olduğu tespit edilmiştir. Enerji verimliliği uygulamaları sonucunda 3.287.224 kWh/yıl tasarruf potansiyeli saptanmıştır. Tasarrufun %90,43'ü doğal gazdan, %9,57'si elektrikten karşılanmakta olup, yıllık 7.759.711 TL maliyet avantajı ve yaklaşık 755 ton CO2 emisyon azaltımı sağlanabileceği öngörülmektedir. Bununla birlikte, kojenerasyon sistemi ile eş zamanlı elektrik ve ısı üretimi mümkün olurken, PV paneller ile 235.381 kWh/yıl elektrik üretimi ve ek 75 ton CO2 azaltımı hedeflenmiştir. Sonuç: Sonuç olarak, tekstil yaş işlem tesisinde uygulanacak sistematik enerji verimliliği önlemlerinin hem enerji tüketimini hem de maliyetleri önemli ölçüde düşürdüğü görülmüştür. Ayrıca yenilenebilir enerji kaynaklarının entegrasyonu, fabrikanın dış enerji bağımlılığını azaltarak sürdürülebilir üretim hedeflerine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Due to increasing energy costs and growing environmental requirements, energy efficiency has become a critical issue for modern industrial facilities in terms of both economic performance and sustainability. The aim of this thesis is to evaluate the energy efficiency methods applied in a textile wet processing plant and to analyze the potential energy savings and renewable energy utilization opportunities. Method: The study was carried out in a textile factory located in Bursa, which incorporated a dyeing and finishing department in 2003. Energy consumption and cost data between the years 2021 and 2024 were examined, and a technical assessment was conducted on several energy efficiency measures, including the installation of an economizer in steam boilers, improvement of burner efficiency, and reduction of losses in steam and condensate lines. In addition, feasibility analyses were performed for the integration of photovoltaic (PV) systems and cogeneration technologies into the facility. Findings: According to the results, the annual energy consumption of the factory was calculated as 28,741,269 kWh, of which 87.05% was supplied by natural gas and 12.95% by electricity. The total annual energy cost was determined as 69,069,691 TL, with 81.14% stemming from natural gas expenses. Energy efficiency applications revealed a saving potential of 3,287,224 kWh/year, 90.43% of which could be obtained from natural gas savings and 9.57% from electricity. It is estimated that these measures can provide an annual cost reduction of 7,759,711 TL and approximately 755 tons of CO2 emission reduction. Furthermore, while the cogeneration system enables simultaneous production of heat and electricity, the PV panels can generate 235,381 kWh/year of electricity and provide an additional 75 tons of CO2 reduction. Conclusion: As a result, it has been demonstrated that systematic energy efficiency measures in textile wet processing plants can significantly reduce both energy consumption and operating costs. Moreover, the integration of renewable energy sources decreases external energy dependency and contributes to sustainable production objectives.