Çamaşır makinesi program seçim düğmesi kalite algısı analizi
Washing machine program selector knob quality perception analysis
- Tez No: 364069
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLYAS KANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada arayüz araçlarından kumanda elemanlarının kullanışlı tasarımında etkili olan statik, dinamik ve kontrol faktörleri dikkate alınarak bir literatür araştırması ve dinamik özelliklerin ölçülebilmesini sağlayan bir mekanik sistem tasarımı yapılmıştır. Oluşturulan sistemin çamaşır makinelerinin program seçim düğmesi kalite algısına etki eden etmenler ve etkinlik derecelerinin belirlenmesinde kullanılması hedeflenmiştir. Bu hedef doğrultusunda döner düğme kalite algısına etki eden parametreler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a literature-survey were conducted on the static, dynamic and control factors affecting usable design of controls from user interface tools of a product and then a mechanical design was done in order to measure the dynamic properties of the rotary knob. It was aimed to use the system in order to establish the factors having impact on the perceived quality of the program selector knob of washing machine and their degree of effectiveness. In line with this objective, parameters affecting the perceived quality of the program selector knob were identified.