Nişasta içeren gıda işleme atıklarından Escherichia coli'de bakteriyel hemoglobin (VHb) ekspresyonunun biyoetanol üretimine etkisi
Effect of bakteri̇al hemoglobi̇n expressi̇on on bi̇oethanol producti̇on i̇n Escherichia coli usi̇ng starch contai̇ni̇ng food processi̇ng waste
  1. Tez No: 364070
  2. Yazar: FATMA SÜMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM YEŞİLÇİMEN AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Biotechnology, Microbiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, ethanolojenik E.coli suşu FBR5'a VHb geninin transferi ile elde edilen TS3 ve TS4 suşları, patates ve mısır işleme atığı içeren besiyerlerinde (HB1 ve HB2) ve bunların kontrol besiyerlerinde (KB1 ve KB2) büyük ve küçük hacimli, yüksek ve düşük havalandırmalı koşullarda büyütülmüştür. Kültürlerin pH değerleri, hücre yoğunlukları, VHb seviyeleri ve etanol üretimleri 48 saatlik fermantasyon süresi sonunda değerlendirilmiştir. Elde edilen en yüksek etanol veriminin, TS3 ve TS4 suşları (sırasıyla, % 165 ve % 141) ile büyük hacimli ve düşük havalandırmalı koşullarda HB2'de olduğu belirlenmiştir. Etanol artışlarının, her ünite hücre biyokütlesi başına üretilen etanol miktarındaki artışlara bağlı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, ethanologenic E.coli strain FBR5 transfered with VHb gene in two constructs (strain TS3 and TS4) were grow in potato and corn processing waste hydrolizate containing media (HB1 and HB2) and their control media (KB1 and KB2) at small and large scales, at low and high aeration. Culture pH, cell growth, VHb levels and ethanol production were evaluated after 48 hour fermantation. The highest yield levels obtained were for strains TS3 and TS4 ( 165 and 141 %, respectively) both at large scale and low aeration in HM2 medium. The increases in ethanol were due to increase in the amount of ethanol produced per unit of cell mass.