Güç hatları üzerinden iletişim ile akıllı priz kontrolü sağlayabilecek gömülü sistem donanım tasarımı
Embedded system design of smart plug control with power line communication
  1. Tez No: 364078
  2. Yazar: ÖNER HATİPOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN ZERGEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Günümüz evleri, akıllı ev sistemlerinin kullanılması ile beraber güvenlik, konfor ve teknoloji açısından giderek gelişmektedir. Benzer olarak akıllı şebekelerin kurulması, elektrik enerjisinin dağıtımı ve tüketiminde daha akıllı kontrol tekniklerinin uygulanmasını sağlamaktadır. Alt yapıdaki bu gelişmeler ve ev içi akıllı uygulamaların birleşmesi ile kullanılan enerjinin verimliliği, izlenilebilirliği ve kontrol edilebilirliği ön plana çıkmaktadır. Bu çalışmada akıllı evlerin alt yapısının kurulmasında kullanılabilecek ve güç hatları üzerinden haberleşmenin sağlandığı yeni bir akıllı ev uygulaması olan iPlug sistem tasarımı üzerine çalışılmıştır. Tasarımı yapılan iPlug sistemi, mevcut evlerin minimum maliyet ile akıllı evlere dönüştürülmesini, ev içi cihazların kontrolünün yapılamasını ve ev içi güç tüketiminin izlenebilmesini sağlamaktadır. Tez çalışmasının içeriği iPlug sisteminin tasarlanması, sistemin performansının incelemesi ve elde edilen bulguların paylaşılması olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today's homes are developing in terms of technology, security and comfort with the use of smart home systems. Also, the establishment of smart grids ensure the implementation of intelligent control techniques in distribution and consumption of electrical energy. Thus, the efficiency, traceability and controllability of the usage energy are highligted with the merge of the developments in infrastructure and the smart home applications. In this work, the iPLUG sytem, a new smart home application, which is used in the establishment of the smart home structure and is provided the communciation on power line, is studied. The iPlug system provides that converting the existing homes to smart homes with minimum cost-up, controling the inhouse devices and monitoring the power consumption. The content of thesis includes iPlug system design, system performance analysis and the sharing of the obtained datas.