Performance based design of prestressed concrete spun pi̇le supported marine jetty
Öngerilmeli prekast betonarme kazıklı iskelenin doğrusal olmayan performans değerlendirmesi
- Tez No: 364079
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN FAHJAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deprem ve Yapı Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Dünyada birçok ülkede kazıklı kıyı-liman yapılarında, öngerilmeli prekast betonarme kazıklar kullanılmaktadır. Ülkemizde ise genellikle çelik kazıklar kullanılmaktadır. Çelik kazıkların deprem etkisi altında enerji sönümleme ve yer değiştirme kapasitesi fazla olmasına karşın öngerilmeli prekast betonarme kazıklar yüksek dayanımlı betona sahip oldukları için, moment, eksenel çekme ve basınç kuvvetlerine karşı oldukça etkilidir ve çelik kazıklardan daha düşük maliyete sahiptir. Ek olarak, öngerilmeli prekast betonarme kazıkların boru kesitli olması ve ağırlıklarının düşük olması, normal betonarme kazıklara kıyasla, çakma zorluklarını azaltır ve çakma işleminde daha düşük kapasiteli çekiçlerin kullanılmasına olanak sağlar. Bu tez çalışmasında, öngerilmeli prekast betonarme kazıklı, 20 metre derinlikli bir iskelenin, deprem yükleri altındaki doğrusal olmayan davranışı ilgili yönetmeliklere göre kontrol edilmiştir. İtme analizi yapılmış ve sonuçlar öngerilmeli ve öngerilmesiz kazıklı modeller için kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
In many countries around the world, pretensioned spun concrete piles are used for pile supported marine structures. In our country; usually steel pile are used for marine structures. Although steel piles have high displacement and damping capacity under earthquake loads, on the other side pretensioned spun concrete piles are highly effective in resisting moment, axial tensile stress and also compressive stress because of the high compressive strength of concrete and pretensioned spun concrete piles are cheaper than steel piles .Additionally, lighter weight of pretensioned spun concrete pile, increases driving efficiency thus requiring smaller driving hammer in comparision with normal concrete piles with its hollowed, round geometry. In this study, nonlinear structural behavior of the pretensioned spun concrete pile supported marine jetty with 20 meter depth, is checked under seismic load effects according to related codes. Push-over analysis is performed and results are compared for pretensioned spun concrete pile and normal concrete pile supported models.