Wheeler-de witt denklemi kullanılarak evrenin oluşumundaki kuantum dalga fonksiyonunun incelenmesi
The analysis of the quantum wave function in the birth of the universe by using wheeler-de witt equation
- Tez No: 364080
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜCEL ENGİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışmamızda Wheeler-De Witt denklemini kullanarak evrenin ilk oluşum anlarını açıklamaya çalıştık. Wheeler-De Witt denklemi kuantum kozmolojinin temel denklemi olup evrenin yarıçap fonksiyonunu ve evrenin erken safhasında hızla şiştiği enflasyon adı verilen sürece neden olan skalar alanı bağımsız değikenler olarak kbul eden bir kısmi türevli diferansiyel denklemdir. Bu denklemin çözümü bize evrenin ilk anlarındaki kuantum dalga fonksiyonunu verir. Denklemin çözümündeki zorlukları aşmak için“twice loosing shoe”adlı bir teknik literatürde mevcuttur. Bu metot, bağımsız değişkenlerden birini, skaler alanı sabit olarak kabul edip denklemi tek bir değişken cinsinden çözmeye dayalıdır. Biz bu çalışmada farklı olarak evrenin yarıçap fonksiyonuna bağlı ikinci türevi sıfır olarak kabul ettik ve denklemimizi skaler alanı değişken alarak çözdük. Bu teknik ile fiziksel olarak önemli bazı durumları inceledik. Ayrıca her iki değişkeni de kullanarak denkleme en genel bir çözüm bulmaya da çalıştık.
Özet (Çeviri)
In this thesis we have tiried to explain the early universe era of the birth of the cosmos. Wheeler-De Witt equation is the fundamantal equation of the quantum equation of the quantum cosmology discipline. It has two independent variables which are namely the radius function of the oniverse and the scalar field which causes the inflationary period of the early universe. The solution of this equation gives the quantum wave function of the new born universe. In order to step over the technical difficulties of solving the equationa technique which is called“twice loosing show”was created in the literatüre. This method is based upon the idea that one should accept one of the independent variables, namely scolar field as constant. As a result of this proposition one can solve the equation wiht only one variable. We have accepted the secont derivative with respect to the radius function of the universe. This new approximation borought us the capability to solve the equation depending only on the scalar field. By this method we have analysed some important pysical situations and as a final idealistic effort, we tried to find a solution by using both variables.