Elektronik destek sistemleri için 2 – 18 GHz RF ön alıcı tasarımı
2 - 18 GHz RF front-end design for electronic support systems
- Tez No: 364090
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENVER ÇAVUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada Elektronik Destek Sistemleri için 2 – 18 GHz RF Ön Alıcı tasarımı konusunda yeni bir yaklaşım sergilenmiş, tasarım gerçeklenmiş ve performansı tartışılmıştır. Sistemin önemli performans parametreleri ve bu parametreleri etkileyen kritik elemanlar belirtilmiştir. Tasarlanan ön alıcı mimarisinde, girişte yer alan LNA'nın arkasında bulunan filtre bloğunda ayarlanabilir filtreler kullanılmıştır, sonrasında ise iki aşamalı bir frekans alt çevrim işlemi uygulanmıştır. AWR isimli benzetim aracı kullanılarak tasarlanan sistemin benzetim çalışması yapılmış ve performansı mevcut sistemlerde kullanılan mimari ile karşılaştırılmıştır. Son olarak gerçeklenen sistem üzerinde testler gerçekleştirilmiş ve performans değerleri sunulmuştur. Ölçüm sonuçları, ayarlanabilir filtreli tasarımın seçicilik performansının sabit filtreli tasarıma göre daha fazla olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a new approach for a 2 - 18 GHz RF Front-End design for Electronic Warfare Systems was implemented and its performance is discussed. Critical specifications of the system and key components are presented. The designed downconverter architecture consists of an adjustable filter bank after the LNA followed by a two stage down-conversion process. Using AWR, the performance of the designed system was estimated and simulation results are compared to existing solutions. Finally, the measurement results of the implemented downconverter system are illustrated. Measurement results show that the designed adjustable filter bank provides higher selectivity performance than an architecture with a fixed filter.