Hareketli nesne veri tabanları indeksleme algoritmaları ve en yakın komşuluk yaklaşımı
Moving object databases indexing algorithms and nearest neighbor approach
- Tez No: 364107
- Danışmanlar: DR. PERİHAN KİLİMCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hava Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çağımızın en önemli unsurlarından birisini oluşturan bilgiden en uygun biçimde yararlanılabilmesi için bilginin iyi yönetilmesi, kullanışlı hâle getirilmesi esastır. Klasik veri tabanları günümüze kadar verilerin paylaşımı, gereksiz verilerin azaltılması, veri güvenliği gibi birçok konuda kolaylıklar sağlamış olup hareketli ortamda uzaysal ve zamansal verilerin kullanımı bazında yetersiz kalmıştır. Uzayın zamana göre değişimi kavramına cevap verebilecek yöntemler hareketli nesne veri tabanları içerisinde kendisine yer bulmuştur. Uzayın ve zamanın veri tabanı içerisinde kendisine yer bulması doğal olarak verinin eklenmesi, silinmesi, güncellenmesi ve performans kriterleri bakımından birçok tekniği beraberinde getirmiştir. Harekete yaklaşım, zamana bağlı dinamik nesneleri kullanabilen hareketli nesne veri tabanı sisteminde canlandırılabilir. Bu sistem çok boyutlu sorguları veri üzerinde gerçekleyebilmesi sebebiyle büyük bir potansiyele sahiptir. Bu çalışmada veri örneklemesi için İnsansız Hava Aracı (İHA) rotaları ve aynı lokasyonda bulunan hareketli ve sabit nesneler kullanılmıştır. İHA uzaktan veya otonom kontrol edilebilen çoğunlukla sivil ve askeri amaçlı karmaşık görevler için kullanılmakta olan ve bağlantılı olduğu sistemlerde yüksek teknolojiyi barındıran bir hava aracıdır. Askeri konseptte ise İHA'lar keşif görevleri, çoklu-işbirlikçi görevler tarzında birçok tehlikeli görev için kullanılmaktadır. Bulunduğu çevrenin durumsal farkındalığının anlaşılabilmesi için aktif roller üstlenen üst düzey hava araçlarından birisidir. Zamana ve diğer nesnelere bağlı olarak değişen İHA'ların konumları, komuta ve kontrol sistemlerinin analiz ve planlama yapabilmesi için gerekli bir bilgi içerebilir. İHA'ların geçmiş konum bilgilerini veri tabanlarında saklamak, bu veriyi istenilen şekilde kullanabilmek operasyonu yürüten komuta kontrol kademesine kritik bilgiler verilebileceği değerlendirildiğinde önem arz etmektedir. Ayrıca İHA'ların geçmiş ve anlık konum bilgilerinden geleceğe yönelik bilgi türetilebileceği de değişen operasyon davranışlarını komuta kontrol kademesinin ve sistemlerinin analiz edebilmesi açısından önemlidir. Popüler konulardan birisi olan hareketli nesne veri tabanlarında indeksleme yöntemleri, hareketli ve sabit veriler üzerinde en yakın komşuluk algoritmalarıyla beraber bu çalışmada değerlendirilmiş olup, kaydedilen gelişmelerin bu teknolojiye büyük faydalar sağlayacağı kaçınılmazdır.
Özet (Çeviri)
In order to effectively use knowledge - one of the most significant elements of our era; it must be managed well and made useful. Until today, classical databases enabled people to share data, reduce unnecessary data and provide data security, etc. more easily. However, they also lacked to use of spatial and temporal data in a dynamic environment efficiently. The methods which can explain the concept of change in the space regarding time found place among moving object databases. As the concept of space and time region started to find a place in databases, they naturally brought new techniques associated with adding data, deleting data, updating data and performance criterion. Approach to movement can be visualized with moving object database system that can handle time dependent dynamic entities has great potential such as asking queries multidimensional on data. In this study Unmanned Aerial Vehicle (UAV) routes, moving and stable objects which are located in same geographical area are used to simulate the data. UAV is an aircraft which is under remote or autonomous control mostly used for civilian or military complex missions has high technology in all related systems. In military concept UAV is used for various purposes like dangerous, reconnaissance, multi collaborative missions, etc. It is one of the top aircraft which has active roles especially to understand situational awareness of environment. UAVs' positions changing with the time and other objects could be necessary information for analyzing and making plans related to command and control systems. Storing the historical UAV data in databases, using data however you want that is also important for giving critical information to head of the operation. It's undeniable that past and present information of the all UAV actions and getting future information from the past and present information are crucial for the head of the operation and command and control systems which can be used to analyze changeable operation behavior. The achieved improvements concerning indexing methods in moving object databases, which are used for nearest neighbor algorithms on moving and stable data, that is a very popular subject, will surely provide enormous benefits to the pertinent technology field.