Potansiyel fonksiyon tabanlı yol planlamada harmonik fonksiyonlar ile iki değişkenli üstel fonksiyonların karşılaştırılması
Comparison for harmonic functions and bivariate exponential functions for path planning based on potential field
  1. Tez No: 364113
  2. Yazar: YILDIZ KEŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN TEMELTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hava Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez kapsamında, harmonik fonksiyonlar ve iki değişkenli üstel fonksiyonlarla oluşturulan potansiyel alanlardan faydalanılarak noktasal yüklü bir aracın otonom navigasyonu incelenmiştir. Harmonik fonksiyonlar ve iki değişkenli üstel fonksiyonlarla oluşturulan potansiyel alanların karşılaştırılması yapılarak, potansiyel alanlarla yol planlamada karşılaşılan lokal minima probleminin harmonik fonksiyonlarla oluşmadığı MATLAB ortamında elde edilen grafiklerle gösterilmiştir. Oluşturulan potansiyel alan içerisine yerleştirilen sabit hedef ve sabit engelleri tanımlamak için harmonik fonksiyonlar ve iki değişkenli üstel fonksiyonlardan faydalanılmıştır. Öncelikle basit hareket denkleminden yola çıkarak noktasal yüklü bir aracın dinamik denklemi MATLAB/SIMULINK ortamında modellenerek oluşturulmuştur. Bu model kullanılarak, farklı başlangıç noktaları ve farklı hedef-engel kombinasyonları için aracın potansiyel alan içerisinde engellerden kaçınarak hedefe giderken izlediği yollar grafikler üzerinde başarılı bir şekilde gösterilmiştir. Bu çalışma kapsamında geliştirilen potansiyel alanlara dayalı navigasyon çözümünün, özellikle insansız hava araçları olmak üzere farklı tiplerdeki sistemlere uygulanabileceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Autonomous navigation, using potential field formed by harmonic functions, for single mass point vehicle is presented within the scope of this thesis. Potential fields formed by harmonic and non-harmonic functions are compared and it is shown that local minima problem encountered in potential fields doesn?t occur using harmonic functions with the graphics generated in MATLAB environment. Harmonic functions are used to define the constant obstacles and constant goal in the potential field we occured. First , using basic motion equation, dynamic motion equation for single mass point vehicle is simulated in MATLAB / SIMULINK. Using that model, the paths which are followed by the vehicle to attain the goal avoidance from obstacles in the potential field are shown with the graphics for the different start point and different goal-obstacle combinations. Navigation solution based on potential fields, developed in this study, is evaluated to be applicable for different systems, specifically UAVs.