Uçak kaza ve olaylarının veri madenciliği yöntemiyle analiz edilmesi
Analysis of aircraft accidents and incidents with using data mining process
  1. Tez No: 364114
  2. Yazar: ERKAN KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Kazalar, İstatistik, Science and Technology, Accidents, Statistics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hava Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Küresel kavramda hava ulaşımının etkin bir şekilde kullanılabilmesi için, uçakların en yüksek güvenlikle idare edilerek, kazalardan korunması gerekmektedir. Bugün havacılıkta en önemli sorunlardan biri de uçuş güvenliğinin arttırılmasıdır. Ancak var olan ticari hava yolları sisteminde, her ne kadar teknolojik ve tasarım olarak ileri hava araçları kullanılsa da, insan-makine ilişkisinin olduğu tüm sistemlerin en büyük sorunu olan insan kaynaklı hatalar; birçok uçak olay ve kazaya neden olmaktadır. Yapılan araştırmalara göre de erişilen ortak nokta; havacılık kazalarına %60 ila %80 arasında değişen oranlarda insan hatalarının neden olduğudur.Bu çalışmada, farklı birçok alanda başarı ile uygulanan bir veri çözümleme tekniği olan veri madenciliği kullanılarak, 2005?2010 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri'nde gerçekleşen sivil uçak kaza ve olayları irdelenmiştir. Çalışmanın amacı; uçak kazalarında insan etmeninin kazalardaki etkinliği arttıran diğer etmenlerle(hava durumu v.b.) olan ilişkilerini inceleyerek uçuş güvenliğini arttırmaktır.İnsanların kazalara neden olan özelliklerini göstererek anlamlı kurallar elde edilmiş, bulunan kurallarda veri madenciliği sınıflandırma ve birliktelik kuralı yöntemleri ile ayrı ayrı çözümlenmesi sonucu doğruluk ve güvenirlik bakımından test edilme olanağı sağlanmıştır. Çalışmanın sonucunda sivil havacılık ve devlet kurumlarına kazaların önlenmesi ve uçuş güvenliğinin arttırılması hususunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Airplanes must be managed with high safety and protected from accidents for using air transport effectively in the world. Today one of the most important issues in aviation is increasing flight safety. Although aircarft used in commercial air transport involve advanced technologies and design, human errors, the greatest challenge of human-machine systems, lead to most of the aircraft incidents and accidents. The common point of access according to surveys in literature, as a rough estimate 60% to 80% varying proportions of aviation accidents among causes of human errors.In this sudy, civil aircraft accidents that took place in US between 2005 and 2010 were analyzed using data mining approach. The aim of study is examining relationship between human factors and other contributing factors(weather, etc.) in the accidents to improve the flight safety.Rules obtained from data about human features that causes accidents with the classification and association rule mining methods. The result of the methods tested from accuracy and reliability standpoints. Consequently potential improvements were proposed to civil aviation and governmental agencies for prevention of aircraft accidents and betterment of flight safety.