Prof. Dr. Aydın Taner'in hayatı, şahsiyeti ve eserleri
  1. Tez No: 92827
  2. Yazar: SAADET LÜLECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. E. SEMİH YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Türk İnkılap Tarihi, Biography, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
-;Û5 ÖZET Prof. Dr. Aydın Taneri, (1932 - 1997) yakın dönem Türk tarihçiliğinin önde gelen şahsiyetlerindendir. Akademik hayata başladığı Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih - Coğrafya Fakültesi'nde asistan ve öğretim üyesi olarak yıllarca görev yapmıştır. Genel Türk Tarihi uzmanı olarak Metodoloji, Selçuklu Tarihi, Osmanlı Tarihi ve Kültür Tarihi dersleri veren Taneri, lisans, yüksek lisans ve doktora seviyesinde yüzlerce öğrenci yetiştirmiştir. Prof. Taneri Ankara Üniversitesi İnkılâp Tarihi Enstitüsü'nde müdürlük yapmış, Kara Harp Okulu ve Polis Akademisi'nde siyasî tarih dersleri vermiştir. Taneri, oldukça üretken bir bilim adamıdır. Genel Türk Tarihi, Selçuklu Tarihi ve Osmanlı Tarihi sahasında bir çok eser ve onlarca bilimsel makaleye imza atmıştır. Vefatına kadar gazete yazılarına devam etmiş; aktüel bir çok konuya temas ederek, üstün muhakeme yeteneği ile hadiseleri derinliğine incelemiştir. BOKÜMMflAarON
Özet (Çeviri)
106 SUMMARY Aydın Taneri (1932 - 1997) is most Famous and important person in the Turkish historians in the last years. He started his academical life at Ankara University. He worked in same university as a research asistant and university teacher. (Assoc. Prof., Prof.) He lectured methodology, Seljuk's History, Ottoman's History and Culture. More than hundereds student in university, master and Phdlevel is educated under his management. He worked in Revolition History Institute of Ankara University as Director. Al so he lectured Political History in The Turkish Staff Officers School and Police Academy. Prof. Taneri is so producer scientist. He signed on most of books end scientific articles in General Turkish History, Seljuk's and Ottoman History areas. Until his dead continued writing in news paper. In this articles he onalyzied event with his superior thinking ability.