Ankraj plakalarının çekme kapasitesinin dinamik analizi
Dynamic analysis of uplift capacity of anchor plates
  1. Tez No: 683173
  2. Yazar: ŞEHMUS FIRAT KANAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SALİH KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geoteknik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, şerit ankraj plakalarının üç farklı genişlik (B), sekiz farklı gömülme oranı (Df/B), gevşek-sıkı kum ve yumuşak-sert kil durumları için statik ve dinamik koşullar altında çekme kapasiteleri analiz edilmiştir. Çalışmada sonlu elemanlar yöntemi ile çözüm yapan Plaxis bilgisayar programı kullanılmış ve analizler, kum zemin için“Hardening Soil”(pekleşen zemin), kil zemin için“Mohr Coulomb”zemin modeli kullanılarak 2 boyutlu olarak gerçekleştirilmiştir. Analizlerde deprem etkisini gözlemlemek amacıyla 0,1 G büyüklüğünde düşey yönde dinamik yük etki ettirilmiş, ankrajın çekme kapasitesinde meydana gelen değişim incelenmiştir. Aynı ankraj genişliği ve aynı zemin koşulları durumunda gömülme derinliğinin göçme mekanizması üzerindeki etkisi gözlenmiştir. Ayrıca belirli koşullar altında ankraj plakalarına yer altı suyu etki ettirilmiş, ankrajın düşey yönlü yaptığı deplasman yer altı suyunun bulunmadığı durum ile karşılaştırılmıştır. Çalışma sonucunda, çekme kapasitesinin gömülme derinliğinin artmasına bağlı olarak artış gösterdiği, sıkı kum ve sert kil zeminde çekme kapasitesinin gevşek kum ve yumuşak kil durumuna göre daha büyük değere sahip olduğu, ankraj genişliğinin artmasıyla çekme kapasitesinin doğru orantılı olarak arttığı görülmüştür. Ankrajın gömülme derinliğine bağlı olarak bazı koşullar altında yer altı suyunun varlığı, ankrajın düşey yönde daha fazla deplasman yapmasına neden olmuştur. Zemine etki ettirilen deprem yükü, ankrajın çekme kapasitesini statik duruma göre ortalama %8 azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the uplift capacity of strip anchor plates were analyzed for three different widths (B), eight different embedment ratio (H/B), loose-dense sand and soft-stiff clay situations under static and dynamic conditions. Plaxis computer program which solves by finite element method was used and analyses were carried out in 2 dimensions using“Hardening Soil”for sand and“Mohr Coulomb”for clay as a material model. In order to observe the earthquake effect, the dynamic load in the vertical direction of 0.1 G was affected and the change in the uplift capacity of the anchor was examined. In case of the same anchor width and the same soil conditions, the effect of the embedment depth on the failure mechanism has been observed. In addition, under certain conditions, ground water was affected on the anchor plates, and the vertical displacement of the anchor was compared with the situation where ground water was not present. As a result of the study, it was observed that the uplift capacity increased due to the increase in the embedment depth, the uplift capacity on dense sand and stiff clay had a greater value than the loose sand and soft clay state, and the uplift capacity increased in direct proportion with the increase of the anchor width. The presence of groundwater under some conditions, depending on the anchor's embedment depth, caused the anchor to displace more in the vertical direction. The earthquake load acting on the soil reduced the uplift capacity of the anchor by an average of 8% compared to the static condition.