Using gamification approach for scoring application developers of an apaas
Bir apaas üzerinde uygulama geliştirmecilerin oyunlaştırma yaklaşımı ile skorlanması
  1. Tez No: 364128
  2. Yazar: MUSTAFA VOLKAN GÜROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. MEHMET NAFİZ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Cloud Computing has experienced a predominant growth during the past years and businesses who have shifted to the cloud model acknowledge the benefits, however there is still a room for expansion globally, and the growth is expected to continue. IT has invented new ways of accelerating application (app) development during the past 100 years. Cloud is no exception. Platform as a Service (PaaS) is, emerging to raise the abstraction bar of operational aspects of like deployment, availability, scalability, security. Application Platform (aPaaS) is emerging to raise the abstraction bar of app development, aiming to make app development faster and easier for developers. APaaS are offering companies decreased development costs, and higher time to market while boosting productivity. Despite all the aforementioned advantages, to attract attention of app development enthusiasts in a global scale is a challenge. An app platform should be engaging, easy to understand, easy to use, as well as rewarding. Developers should enjoy working with it; the platform should exert the so-called coolness factor, so that a developer sticks to it until the app is leveraged by its customer. Our main focus on this thesis is, with the help of gamification techniques, to convert an aPaaS into an intuitive, engaging platform for developers. We chose ImonaCloud (imona.com) as the application platform. In the scope of this thesis, 30 developers scored and rewarded according to their actions and achievements on the platform. By looking their meta-data actions and scores they got, it can be said that, our scoring model is viable for that kind of aPaaS platforms. This model may help not only the developers but for the novice programmers to learn the platform faster and become more engaged.
Özet (Çeviri)
Bulut bilişim son zamanlarda etkin bir büyüme sergiliyor ve çalışmalarında bulut modelini tercih eden işletmeler elde ettikleri avantajın farkındalar, ne var ki uluslararası ortamda halen büyüme ve gelişme için yer var ve büyümenin devam etmesi bekleniyor. Bilişim Teknolojileri son asır içerisinde hızlandırılmış uygulama geliştirmenin yeni metotlarını keşfetmeye başladı. Bulut bilişim de buna istisna değil. Platformlar (PaaS) deployment, erişebilirlik, boyutlandırma ve güvenlik gibi işlevsel bakımlardan sanal bir çizgide yükseliyor. Uygulama Platformları (aPaaS) ise uygulama geliştirme, uygulama üretiminin geliştirici için hızlanması ve kolaylaşması konularında yükseliş gösteriyor. aPaaS işletmelere düşük maliyetli, üretkenliği arttırırken pazarda daha uzun süre kalabilme imkânları sunmaktadır. Bütün bu belirtilen avantajlara rağmen küresel uygulama geliştirme odağını çekmeyi başarmak başlı başına bir mücadeledir. Bir uygulama geliştirme platformu çekici olmalıdır, kolayca anlaşılabilmelidir, kolay kullanılabilmelidir ve ödüllendirici olmalıdır. Geliştiriciler onunla çalışmayı eğlenceli bulmalı, müşterisinin ihtiyacını karşılayana kadar platformla arasında bağ kurmalıdır. Bu tezin asıl amacı, oyunlaştırma tekniğinin de yardımı alınarak, uygulama PaaS platformunu geliştiriciler için güçlü ve çekici hale getirmektir. Biz, Imonacloud'u (imona.com) uygulama platformumuz olarak tercih ettik. Bu tez kapsamında 30 geliştirici bu platform üzerinde yaptıkları işlemler ve kazandıkları başarılara göre puanlandılar ve ödüllendirildiler. Yaptıkları işlemlere ve kazandıkları puanlara bakıldığında, skorlama modelimizin bu tip PaaS platformlarda yapılabilirliği söylenebilir. Bu skorlama modeli, yalnızca geliştiriciler için değil, programlamaya yeni başlayanlar için de platformun hızlı bir şekilde öğrenilmesinde ve bağlanılmasında yardımcı bir unsur olabilir.