Theoretical investigation of the use of nanorefrigerants in various refrigeration cycles
Çeşitli soğutma çevrimlerinde nanoakışkanların kullanımının teorik olarak incelenmesi
- Tez No: 364129
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET SELİM DALKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Saf soğutucu akışkan ve nanoparçacıklardan oluşan soğutucu akışkan karışımlarına nanosoğutkan denir. Nanosoğutkanlar üzerine çok sayıda çalışma saf soğutucu akışkana nanoparçacık eklemenin ısı transfer katsayısını, ısıl iletkenliği, soğutma kapasitesini arttırdığı ve kompresör işini ve enerji sarfiyatını azalttığını göstermektedir. Bu tezde, nanosoğutkanların COP'sini tahmin etmek için bir tahmin modeli geliştirildi ve R12, R134a, R430a, R436a, R600a and R22, R290, R410a, R431a, R507a temel akışkanları ve Al2O3 nanoparçacıklarından oluşan nanosoğutkanların buhar sıkıştırmalı soğutma çevrimine uygulandı. Çeşitli buharlaşma sıcaklıkları ve çeşitli yoğuşma sıcaklıklarında, saf soğutucu akışkana nanoparçacık ilave edilmesiyle COP'de meydana gelen değişim yoğunluklar hesaplanarak ve nanosoğutkanların buhar sıkıştırmalı soğutma çevrimi noktalarındaki entalpileri elde edilerek araştırıldı. Sonuçlar saf akışkana nanoparçacık eklendiğinde COP'de iyileşme olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
Refrigerant mixtures which the composition of a pure refrigerant and nanoparticles are named nanorefrigerants. Most studies on nanorefrigerants have indicated that adding nanoparticles in pure refrigerant increases heat transfer coefficient, thermal conductivity, refrigeration capacity, and decreases compressor work and energy waste. In this thesis, a prediction model was developed to guess COP of the nanorefrigerant and applied to vapour-compression refrigeration cycles of nanorefrigerants consisted from R12, R134a, R430a, R436a, R600a and R22, R290, R410a, R431a, R507a as base fluid and Al2O3 nanoparticles. Alteration in COP was investigated while nanoparticles added to pure refrigerant for various evaporating temperatures and various condensation temperatures by calculating densities and achieving enthalpies of nanorefrigerants on the points of vapour-compression refrigeration cycle. The results pointed that COP enhances with adding nanoparticle to pure refrigerant.