Çevik yöntemlerle mobil uygulama tasarımı ve gerçekleştirilmesi
Design and implementation of mobile applications with agile methodologies
- Tez No: 364133
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA KALIPSIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Akıllı telefonların kullanımının yaygınlaşması ile mobil uygulama geliştirme alanında yürütülen proje sayısı çok artmıştır. Bununla birlikte kullanıcıların uygulamalardan beklentileri ve proje yönetimindeki gereksinimler de artmıştır. Yazılım geliştirme metotlarında, mobil uygulama geliştirmede karşılaşılan özel durumlar ve kısıtlar ek olarak incelenmemekte ve mobil uygulama platformlarda uygulama geliştirme hakkında yeterli bilgi sunulmamaktadır. Bu çalışmada, çevik yazılım geliştirme prensipleri dikkate alınarak mobil uygulama geliştirme platformlarında proje yönetimi hakkında bilgilendirmede bulunulacaktır. Farklı mobil uygulama tiplerinin özelliklerinin yazılım proje yönetimindeki etkisi incelenerek, proje yönetim sürecinin iyileştirilmesi için yapılması gerekenler ortaya konulmaya çalışılacaktır. Mobil uygulama geliştirmede karşılaşılan kısıtlar ve bunların yazılım geliştirme süreci aşamalarındaki etkileri göz önünde bulundurularak elde edilen sonuçların analizi yapılacaktır. Mobil uygulama geliştirmede değişen roller dikkate alınılacak ve mobil uygulamalarda proje yönetimini kolaylaştıran araçlardan faydalanılacaktır. Performansı arttırmaya yönelik öneriler yapılacak ve önerilerin kullanım yer ve amaçları ortaya konulacaktır. Mobil uygulama geliştirmede endüstri ve pazarın talep ve gereklilikleri nedeni ile sahip olunması gereken kısıtlar ortaya konacaktır.
Özet (Çeviri)
With the widespread use of smart phones, the number of mobile application development has increased. However, requirements for project management and expectations of users from applications have also increased. In software development methodologies, special situations and constraints encountered in mobile application development are not investigated. In addition, in mobile application development platforms, sufficient information for application development is not available. In this study, taking into account the principles of Agile software development principles, project management in mobile application development platforms will be informed. As investigating effect of the different types of mobile applications in software project management process to have better project management process, changes needed to be done will be presented. Constraints which encountered in mobile application development stages and their effects and importance in software development process will be studied and obtained results will be presented. The changing roles in mobile application development and tools those makes project management process easier will be informed. Suggestions to improve quality and their purposes and usage platforms will be displayed. Because of the industry and market-requests and necessities, Constraints in mobile application development will be exposed.