Mobil cihazlar ve QR kod yardımıyla iç ortam navigasyonu
Indoor navigation with mobile devices and QR code
- Tez No: 601410
- Danışmanlar: PROF. DR. RAHMİ NURHAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Büyüyen iç ortamlarda, insanların yönlendirilmesi farklı navigasyon yöntemleri oluşturulmuş durumdadır. Her yöntemin kendine has artı ve eksileri mevcuttur, bizim önerdiğimiz yöntemde günümüz teknolojisi ile uyumlu olabilmesi amacıyla kullanımı artan yüksek çözünürlüklü kamerası olan cep telefonları tercih edilmiştir. Bu şekilde hem sistem kurulumu çok hızlı oluşturulur ve kullanıcı katılımı daha hızlı olmaktadır. Bu tez çalışması sırasında bir çok farklı ticari ve ücretsiz QR Kod okutma kütüphanesi incelenmiş içlerinden navigasyona uygun olan ürün seçilmiştir. Bu seçim sırasında hem kütüphaneye erişim kolaylığı hem de uygulama geliştirilmesi açısından kolaylıklar göz önünde bulundurulmuştur. Kütüphanenin seçiminden sonra temel anlamda bir navigasyon algoritması tasarlanmış ve bu algoritma bir test ortamında denenmiştir. Kullanıcının nerede olduğunu cep telefonu kamerası ile okutması ve nereye gideceğini bir uygulama ara yüzünden seçmesi istenilmiş ve QR Kodun okutma açısı göz önünde bulundurularak yönlendirme için yön tayini yapılmıştır. İç ortamların adreslenmesi için bina içerisine o noktayı ifade eden adres QR Kod ları yerleştirilmiştir. Bu QR Kodların tasarlanması aşaması ise görsel QR Kod oluşturma yazılımları yardımı ile yapılmıştır. QR Kodlar ortalama insan boyunun mobil cihazları kullanma yüksekliği olan 1.2m' ye göre boyutlandırılmıştır. QR Kod içeriği olarak kendi tasarladığımız içeriği seçmek durumunda kalındı, QR Kod sayısal ve metin olarak çok geniş bir kod kümesini içerebilir. Yaptığımız uygulamanın gelecekteki versiyonlarını düşünerek kullandığımız içerikte koordinat olarak sadece 2 boyut değil 3. boyutu da içeren bir yapı oluşturulmaya çalışılmış bu sayede ileri zamanlarda olabilecek geliştirmelerde kullanıcıların katlar arasında da navigasyon yapabilmeleri amaçlanmıştır. Cep telefonları için geliştirilmiş olan QR Kod okutma kütüphaneleri arasından seçim yaparken ilk olarak okuma hızı, sonraki aşamada programlama kolaylığı, son ve en önemli aşama olan QR Kod yönünü tespit edebilme yeteneği göz önünde bulundurulmuştur. Kullanıcı arayüzü tasarlanırken en basit anlamda fakat detayları kullanım konforunu verebilecek minimum bir tasarım yapılmaya çalışılmıştır. Kullanıcıdan gitmek istediği noktanın seçimini yapması istenmiş, ardından bulunduğu noktada ona en yakın olan bir QR Kodu okutması istenmiştir. Uygulama okutulan QR kodu referans alarak kullanıcıya gitmesi gereken yönü bildirir.
Özet (Çeviri)
In growing indoor environments, different navigation methods have been created for directing people, each method has its own advantages and disadvantages. In our proposed method, mobile phones with high resolution cameras have been preferred in order to be compatible with today's technology. In this way both system setup can be created very quickly and user participation will be faster. During this thesis, many different commercial and free barcode reading libraries were examined and the products suitable for navigation were selected. During this selection, both the ease of access to the library and the development of the application were considered. After the selection of the library, a navigation algorithm was designed in the basic sense and this algorithm was tested in a test environment. The user was asked to select where to go with his cell phone camera and choose where to go from an application interface, and the direction was determined for orientation by considering the barcode reading angle. Address barcodes are placed inside the building to address the interior. The design of these barcodes was done with the help of visual barcode creation software. Barcodes are dimensioned according to 1.2m of the average height of the mobile devices. As a barcode content we had to choose the content we designed, the barcode could contain a very large set of codes as numeric and text. Considering the future versions of the application, we tried to create a structure containing only the 3rd dimension and not a dimension in the content we used, so that the users could make navigation between the floors in future improvements. When choosing among the barcode reading libraries developed for mobile phones, the reading speed, the ease of programming in the next stage and the ability to detect the barcode direction as the last and most important stage were taken into consideration. While designing the user interface, it has been tried to make a minimal design which can give the usage comfort in details in the simplest sense. The user was asked to make a choice of the destination he wanted to go to, then he was asked to read a QR Code closest to it. The application tells the user the direction it should go, referring to the QR code read.