Öz çerçeve (essence framework) tabanlı mobil yazılım geliştirme: Endüstride bir uygulama
Mobile software development based on essence framework: An application in industry
- Tez No: 564877
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT PAŞA UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Teknolojik gelişmeler kapsamında mobil cihazlar ve uygulamalar her geçen gün baş döndürücü bir hızla gelişmekte, bu tür yazılımlardan işletme ve müşteri beklentileri de çok yönlü olarak artmaktadır. Bu doğrultuda karşılaşılan güçlükler ise çoğunlukla teknik düzeyde ele alınmakta ve alan bağımlı sınırlı çözümler üretilmektedir. Bu araştırmanın konusuyla ilgili bir diğer önemli problem ise mobil yazılım geliştirme süreçleridir. Yazılım mühendisliği araştırma alanı ve endüstrideki uygulamalar incelediğinde, faydacı yaklaşım çerçevesinde hali hazırdaki geleneksel veya çevik yazılım mühendisliği yöntem ve tekniklerinden faydalanıldığı gözlenmektedir. Ancak, teknolojik, yöntemsel ve bağlamsal açıdan farklı niteliklere sahip Mobil Yazılım Mühendisliği (MYM) uygulamalarının gittikçe karmaşıklaşacağı, bu alana özgü ve kuramsal temellere dayalı üst seviye mobil yazılım geliştirme yöntem ve tekniklerine ihtiyaç olduğu değerlendirilmektedir. Bu araştırmada söz konusu probleme çözüm üretebilmek amacıyla MYM'ne yönelik Öz Çerçeve'ye (Esence Famework) (ÖÇ) dayalı bir yazılım süreç modeli geliştirilmiş, siber güvenlik eğitimine yönelik bir mobil yazılım projesinde uygulama sonuçları gözlemlenerek tartışılmıştır. Çalışma Karma Araştırma Yöntemleri doğrultusunda, Eylem Araştırması (Action Research) ve Tasarım Bilimi Araştırma Yöntemleri (Design Science Research) (TBAY) kullanılarak bütünleşik yapıda yürütülmüştür. Elde edilen bulgu ve gözlemlere dayanarak ÖÇ'nin, MYM araştırma ve uygulama alanlarındaki eksikliklere belirli ölçüde çözüm getirebileceği, farklı bilgi alanları arasında da bir köprü vazifesini görebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of technological developments, mobile devices and applications are evolving with each passing day at an incredible pace, and therefore, business and customer expectations from these types of software are also increasing in many ways. The difficulties encountered in this context are mostly handled at a technical level and domain-specific solutions are usually produced. Another important issue, which is also related to the topic of this research, is mobile software development processes. As the software engineering research area and applications in the industry are reviewed, it is observed that traditional or agile software engineering methods and techniques are mostly used. However, it is considered that Mobile Software Engineering (MSE) applications, which are technologically, methodically and contextually different, is expected to be more complicated in near future. Therefore, we think that theoretically high-level mobile software development methods and techniques are required. In order to produce solutions to this problem, a software process model, which is based on EF (Essence Framework) is developed, and its application is observed in a mobile software development project for cyber security education. The research study is carried out in an integrated way using Action Research and Design Science Research. Based on the research findings and results obtained, it is possible to state that EF may bring some solutions to the problems of MSE to some extent, and also it may be a bridge between different software engineering knowledge areas.