Types of homology and some applications on manifolds
Homoloji türleri ve manifoldlar üzerinde uygulamaları
- Tez No: 364137
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE KARA HANSEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Homoloji sınıfları ilk olarak Henri Poincare'in ünlü makalesi Analysis Situs içerisinde tanımlanmıştır. Poincare'den sonra Simpleksler Kompleksi ve Simpleksler Benzeşimi için geliştirilen işlemler metodlar topoloji alanında atılan en önemli adımlardan olmuştur. Bu gelişmenin yadımı ile çözüm uzayı sonsuz büyüklükte olan problemler, bilgsayarlar tarafından da kolayca çözülebilen işlemsel metodlara dayalı problemlere dönüştürülebilir. Bu tez içerisinde; simpleks benzeşimi, tekil benzeşim ve hücresel benzeşim teorileri incelenmiş ve bu teorilerin faydaları ve birbirine üstünlükleri detaylı bir şekilde irdelenmiştir. Okuyucunun kolay takip edebilmesi amacı ile de tez, bu teorilerden en ilkeli olan basitçil benzeşim ile başlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Homology classes were first defined by Henri Poincare in his famous paper Analysis Situs. After Poincare, the development of combinatorial methods for the theory of simplicial complexes, simplicial homology, etc. was one of the most important expansions in topology. Continuous problems about spaces can be converted into combinatorial problems and can be solved by computers by aid of this theory. In this thesis, simplicial, singular and cellular homology theories have been studied. Since it is more applicable and basic version of all, simplicial homology theory will be introduced at first.