Elektrik enerjisi arz ve talebi (Türkiye için bir deneme)
  1. Tez No: 36414
  2. Yazar: AYŞE SOYSAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET Tezin amacı elektrik arz ve talebini belirleyen unsurların incelenmesidir. Elektrik ekonomik ve sosyal kalkınmanın vazgeçilmez girdilerinden biridir. Türkiye birincil enerji kaynakları açısından zengin bir ülke değildir, bu yüzden mevcut kaynakların verimli şekilde kullanmalıdır. Birinci bölümde Türkiye'de elektrik sektörünün mevcut durumu sayısal büyüklükler yardımıyla analiz edilmiş sektörde son yıllardaki gelişmeler ve sorunlar üzerinde durulmuş diğer ülkelerle kıyaslamalar yapılmıştır. Ayrıca birincil enerji kaynaklarına göre değişen üretim teknolojileri hakkında bilgiler verildikten sonra bu kaynaklar açısından ülke imkanları konusunda açıklamalar verilmiştir. Elektrik sistem planlamasının unsurları 3. bölümde açıklanmıştır. Elektrik sistem planlamasının amacı, finansman, kaynak, çevre, teknik ve politikaya ilişkin kısıtlar altında minimum maliyetli güvenilir bir sistemin sağlanmasıdır. Burada uygun güvenilirlikte bir sistem için hangi kapasiteler, hangi teknolojilerle, nerede, ne zaman sisteme ilave edilmelidir sorusuna cevap verilmeye çalışılmıştır. Bu bölümde Türkiye'de elektrik sistem planlamasında kullanılan Wien Automatic System Planning Package (WASP) isimli program tanıtılmış ve çözümler tartışılmıştır. Elektrik talebini belirleyen unsurların belirlenmesi uygun politik kararların alınması için gereklidir. Bölüm 4'de talep tahmininde karşılaşılan metodolojik problemler ve çözüm için seçenekler incelenmiştir. Talebin ekonomik kavram olarak incelenmesi, tahminlerde karşılaşılan önemli problemlerin tartışılması, beşinci bölümde yapılan amprik çalışmaların analizini ve mukayesesini mümkün kılmak üzere bu bölümde ele ahnmıstır. Amprik talep çalışmaları beşinci bölümde tüketici sektörler ve tahmin prosedürüne göre ayrılarak incelenmiştir. Çalışmalar kullanılan model ve veri setine göre tasnif edilerek analiz edilmiştir. Altıncı bölümde Türkiye'ye ait veri seti kullanılarak Hata Düzeltme Modeli yardımıyla mesken, sanayi ve hizmetler sektörleri için talep denklemleri tahmin edilmiş ve 2005 yılı için tahminler yapılmıştır. Çalışmanın son bölümünde özet ve varılan sonuçlar sunulmuştur. i
Özet (Çeviri)
English Summary The main purpose of this dissertation is to analyse the determinants of supply and demand for electric energy. Electric energy is knovvn as öne of the most important factors of economic and social development. Turkey, as a country vvhich has not been very well endowed with rich primary energy resources, must use available resources efficiently. Bearing in mind yhis reality the present sttuation of the electricity sector has been analysed by giving quqntitative information. The recent developments and the issues under discussion have been summarised in the second chapter of the study. The main indications of the sector have been composed with other countries. in this chapter production technologies depending on the use of primary energy resources have been summarised and the production capabilities of Turkey according to this resources have been analysed. The components of electricity system planning are revievved in chapter 3. The primary object of the electricity system planning is to adequately meet the demand for electric povver at the minimum cost. Adequate is defined and used as the ways in vvhich to account for sufficient reliability of supply. The utility must conform to existing constraints such as financial limits, domestic resource availability and government policies.“The minimum cost”usualiy means minimum cost subject to a set of financial, resource, technical, environmental and political constraints. The four basic questions to be ansvvered in planning process are: Whwt capacities to install to ensure an appropriate level of reliability? How to pick the best combination among the different technologies? VVhere to locate this new equipment? VVhen is the proper time to incorporate them into the system? The Wien Automatic System Planning Package vvhich is used to determine the optimal pattern of system expansion to meet the electricity requirements. in chapter 3 this system has been described and the solutions from the last run have been discussed in this chapter. The knovvledge of the determinants of demand for electricity is required for appropiate policy decisions. Chapter 4, revievvs the majör methodological problems of estimation and options to deal wrth them. The basic economic concept of demand and the majör issues discussed provide the basis for comparing and analizing the emprical studies in the following chapter. Although the emprical demand literatüre with electricity is richer than any other energy product, ft is not possible to say that more is known about the characteristics of electricity demand than for any other energy product. in chapter 5 the emprical demand studies are üorganised by consuming sectors and by estimation procedure. The studies are drtinguished according to the type of model and data employed. in chapter 6 using Turkish data on electricrty consumption as an alternative approach to traditional regression technique, known as Error Correction Models has been applied. The estimated equations have been used to forecast the demand tor electricrty in 2005. The summary and conclusions drawn from the study has beenprovided in the last chapter.