Elektrik enerjisi talep tahmin metotları ve Türkiye için ekonometrik bir uygulama (1970-2005)
Demand estimation methods for electric energy and an econometric application for Turkey (1970-2005)
- Tez No: 110257
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YUSUF AKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET YÜKSEK LÎSANS TEZİ ELEKTRİK ENERJİSİ TALEP TAHMİN METOTLARI VE TÜRKİYE İÇİN EKONOMETRİK BİR UYGULAMA (1970-2005) Soner TAK Danışman : Y. Doç. Dr. Yusuf AKAN 2002-SAYFA: 101 Jüri : Y. Doç. Dr. Yusuf AKAN Prof. Dr. Muammer YAYLALI : Y. Doç. Dr. Erkan OKTAY İşbölümü ve uzmanlaşmanın giderek arttığı günümüz ekonomilerinde, genellikle her mal birçok aşamadan geçerek üretilmektedir. Üretim süreci teknolojik gelişmeyle birlikte enerji yoğun üretim tekniklerinin kullanıldığı bir nitelik arz etmektedir. Elektrik enerjisi kalite ve kullanımındaki üstünlükler nedeniyle önemli bir girdidir. Son yıllarda elektrik üretimine yeterince önem verilmemesi, buna karşılık yüksek oranlarda gerçekleşen talep artışı ve %25'e varan kayıp-kaçak oram nedeniyle ülkemiz ekonomisi için elektrik enerjisinin önemi daha da artmaktadır. İki bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünde başlıca üç amaç gözetilmiştir. İlk aşamada üretim, tüketim ve fiyatlandırma konularım içeren elektrik enerjisi sektörünün yapısı, ikinci aşamada talep teorisi ile elektrik talebinin niteliği ve son aşamada da elektrik enerjisi talep tahmin metotları ele alınmıştır. İkinci bölümde ise elektrik talebinin belirleyicilerinin yansıtıldığı bir model oluşturmak, kısa ve uzun dönem talep esneklikleri hakkında fikir verebilmek ve beş yıllık bir süre için talep projeksiyonunda bulunmak gibi amaçlar güdülmüştür. Bu bölümde, 1970-2000 dönemi yıllık zaman serisi verileri kullanılarak, Türkiye toplam ve tüketici grupları olan konutlar, sanayi, ticarethaneler, resmi daireler ile genel aydınlatma için ekonometrik yöntemle elektrik talebi modellenmiştir. Ayrıca oluşturulan hata düzeltme modelleri kullanılarak 2001- 2005 dönemi için talep projeksiyonunda bulunulmuştur. Çalışmada elde edilen bulgular, elektrik talebinin gelire karşı fiyattan daha duyarlı olduğunu göstermiştir. Gelir esneklikleri sanayi ve konut dışında önemli ölçülerde birden büyüktür, fiyat esneklikleri ise sıfıra yalan değerler almaktadır. Dolayısıyla her grup için gelir esnekliği fiyat esnekliğinden yüksek değerler almaktadır. Ayrıca projeksiyon sonuçlan 2005 yılına kadar olan dönemde elektrik talebinin yüksek oranlarda artacağım göstermektedir.
Özet (Çeviri)
rv ABSTRACT MASTER THESIS DEMAND ESTIMATION METHODS FOR ELECTRIC ENERGY AND AN ECONOMETRIC APPLICATION FOR TURKEY (1970-2005) Soner TAK Supervisor : Ass. Prof. Dr. Yusuf AKAN 2002-PAGE: 101 Jury : Ass. Prof. Dr. Yusuf AKAN : Prof. Dr. Muammer YAYLALI : Ass. Prof. Dr. Erkan OKTAY Every product is usually produced after many stages of production in today's economies in which division of labour and expertness are becoming important increasingly. The production process with the technological advance, presents pecularities of using energy intensive production techniques. Electric energy is an important input due to its quality and easiness in use. In recent years, production of electric energy hasn't been given more importance and besides there has been more and more demand towards it and because of loss and illegal use of electricity amounting to 25% makes the electric energy more and more important for Turkey's economy. This study consists of two chapters and in the first chapter, there are mainly three objectives. In the first stage, the structure of electric sector which includes production, consumption and pricing subjects and in the second stage, demand theory and characteristics of electricity demand and in the last stage, demand estimation methods for electric energy have been discussed. In the second chapter, the following subjects, such as to form a model where the determiners of electricity demand are reflected, to present ideas about short and long term demand elasticities and to make a demand projection for five years period were aimed to accomplish. In this chapter, using the data for annual time series for the period of 1970-2000, electricity demand has been modelled by making some of econometric method for Turkey's total and consumer groups that are residences, industry, trading establihments, official buildings, and general illumination. In addition, a demand projection has been made for the period of 2001-2005 by using formed error correction models. The findings obtained from this study have shown that electricity demand was more sensitive than price to income. Income elasticities are significantly greater than 1 except industry and houses, while price elasticities have values close to zero. For these reasons, income elasticity has higher values than price elasticity for all consumer groups. Besides, projection results show that electricity demand will increase at high amounts during the period until 2005.