Hafif, orta ve ağır çekirdeklerde spin yörünge yarılmalarının ve proton enerji aralıklarının tensör katkısı ile değişiminin incelenmesi
Investigation of tensor contributions on the spin orbit splittings and proton gap on light, medium and heavy nuclei
- Tez No: 364168
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUTSAL BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada hafif, orta ve ağır çekirdeklerde spin yörünge yarılmalarının ve proton enerji aralıklarının Hartree-Fock yöntemi kullanılarak tensör kuvvetinin etkisiyle değişimi incelendi. Hesaplamalar koordinat uzayında farklı Skyrme etkileşimlerine tensör bileşeni eklenerek gerçekleştirildi. Skyrme etkileşimi SLy5 ve SkX, tensör terimleri içeren SLy5+T, SLy5+Tw, SkXa ve SkXb ile çalışıldı. Çalışmada kapalı kabuk çekirdeklerin spin yörünge yarılmaları ve proton enerji aralıkları değerlerinin yanısıra bağlanma enerjileri ve iki nötron ayrılma enerji değerlerine de tensör kuvvetinin etkisi incelendi. Yapılan hesaplamalarda çekirdeğin bağlanma enerjileri, iki nötron ayrılma enerjileri, proton enerji aralıkları ve spin yörünge özelliklerine tensörün etkili olduğu gözlemlendi. Hesaplamalar sonucu kapalı kabuk çekirdeklerde tensör kuvvetinin etkili olmadığı gözlemlense de ağır çekirdeklerde tensör kuvvetinin etkisinin az olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, we investigated the effect of tensor correlations on the spin orbit splittings and proton gap on light, medium and heavy nuclei within framework of Hartree-Fock approximation. Closed shell nuclei are used in this work. Tensor interaction is added to the Skyrme interactions and calculations are performed in coordinate space. Calculations are carried with Skyrme SLy5 and SkX interactions without tensor interaction and SLy5+T, SLy5+Tw, SkXa and SkXb with tensor interactions. We also investigated the effect of tensor correlations on binding energies and two neutron separation energies of nuclei. We observed effect of tensor interactions on binding energies, two neutron sepatarion energies, proton gap value and spin orbit splittings of nuclei. According to calculations it has been observed that tensor has no effect on closed shell nuclei however it has little effect on heavy nuclei.