Multinucleon transfer for 160Gd + 186W collisions in the stochastic mean-field approach
Stokastik ortalama alan yaklaşımında 160Gd + 186W çarpışmaları için çoklu nükleon transferi
- Tez No: 902014
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YILMAZ, PROF. DR. ŞAKİR AYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Ağır iyon sistemlerinin derin elastik olmayan çarpışmalarında, mermi ve hedef çekirdekleri uzun süre birbirine yapışır ve hareket eder. İki çekirdek arasında bir pencere açılır ve çarpışan çekirdekler arasında nükleon transferi gerçekleşir. Son olarak, sistem farklı başlangıç proton ve nötron sayılarına sahip iki ayrı çekirdeğe bölünebilir. Nükleon transferi ağırdan hafife doğruysa buna yarı fisyon (QF), hafiften ağıra doğruysa buna ters yarı fisyon (IQF) denir. QF ve IQF mekanizmaları, çoklu nükleon transfer mekanizmasıyla ağır elementlerin sentezi için önemlidir. Bu tezde, QF ve IQF, 160Gd+186W sisteminde iki farklı başlangıç enerjisinde incelendi. Her iki çekirdek de deforme olduğundan, farklı başlangıç yönelimlerinden gelen katkılar hesaplandı ve deneysel verilerle karşılaştırıldı. Çoklu nükleon transfer reaksiyonu, nötron açısından zengin yeni ağır çekirdekler üretmenin bir yoludur. Ters yarı-fisyon süreci henüz bilinmeyen süper ağır çekirdekler üretmenin olası bir yolu olabilir. 160Gd+186W çarpışmalarındaki çoklu nükleon transfer mekanizması, stokastik ortalama alan (SMF) yaklaşımına dayalı kuantum mekaniksel tanımı çerçevesinde araştırıldı. SMF teorisi, ortalama alan dalgalanmalarını dahil ederek zamana bağlı Hartree-Fock yaklaşımının ötesinde nükleer dinamiklere mikroskopik bir yaklaşım sağlar. Birincil reaksiyon ürünlerinin üretimi için tesir kesitleri hesaplandı ve mevcut verilerle karşılaştırıldı. Ek olarak, N=126 sihirli sayılı çekirdeklerin üretimi için tesir kesit dağılımları hesaplandı. MNT reaksiyonlarının kurşuna yakın bölgede nötron açısından zengin çekirdeklerin üretiminde yararlı bir mekanizma olduğu anlaşıldı.
Özet (Çeviri)
In deep-inelastic collisions of the heavy-ion systems, projectile and target nuclei stick and move together for a long time, a window opens between the two nuclei and the transfer of nucleons takes place between colliding nuclei. Finally, the system can split into two separate nuclei with different values of initial proton and neutron numbers. If nucleon transfer is from heavy to light, it is called quasi-fission (QF) or light to heavy, called inverse quasifission (IQF). QF and IQF mechanisms are important for the synthesis of heavy elements by multinucleon transfer mechanisms. In this thesis, QF and IQF are studied in the 160Gd+186W system at two different initial energies. Since both nuclei are deformed, contributions from different initial orientations are calculated, and compared with the experimental data. Multinucleon transfer reaction (MNT) is a way to produce new neutron-rich heavy nuclei. An inverse quasi-fission process may be a possible way to produce yet-unknown superheavy nuclei. The multinucleon transfer mechanism in 160Gd+186W collisions are investigated in the framework of quantal transport description, based on the stochastic mean-field (SMF) approach. The SMF theory provides a microscopic approach to nuclear dynamics beyond the time-dependent Hartree-Fock approach by including mean-field fluctuations. Cross sections for the primary fragment production are determined in the quantal transport description and compared with the available data. In addition, the distributions of cross sections for the production of nuclei with the magic number N=126 are calculated. It is understood that the MNT reactions are a useful process in the production of neutron-rich nuclei in the region close to lead.