Yöneticilerde kişilik faktörü ile stres arasındaki ilişki
- Tez No: 36418
- Danışmanlar: PROF.DR. MUHİTTİN AŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
11 ÖZET Kişilik faktörleri ile Stres arasındaki ilişkiyi araştırdığımız bu araştırma, Atatürk üniversitesi 'nde yönetici konumunda görev yapan bireyler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklerini 60 yönetici oluşturmuştur. Yöneticilerde kişilik faktörlerinin belirlenmesinde Rotter' in Sosyal öğrenme Kuramı içerisinde, bir beklenti değişkeni olan güvenilirliği ve geçerliliği yurtiçi ve yurtdışında araştırmalarda kanıtlanan ve tamamı Aşkın tarafından Türkçe'ye çevrilen“Denetim Odağı ölçeği”kullanılmıştır. Kişilik faktörleri ile ilişkisi araştırılan stres, Baltaş ve Baltaş tarafından geliştirilen“Stres Kaynağı ölçeği”ile incelenmiştir. Veriler, stres ile kişilik faktörleri arasında ilişkinin incelenmesinde; içten denetimlilerin az, dıştan denetimlilerin ise daha çok stresli olduğunu desteklemiştir. Biger bir anlatımla söyleyecek olursak,“içten denetimlilerin az, dıştan denetimlilerin daha çok stresli”olacağı şeklindeki araştırmamızın genel hipotezi beklentimiz yönünde kanıtlanmıştır. İçten ve dıştan denetim inançlı olma ile stresin alt boyutlarından sosyal stres, iş stresi, kendini yorumlamaIII stresinde, strese kapılma yoğunluğunda fark ortaya çıkarken, fizikî çevre stresinde içten veya dıştan denetim inançlı olma herhangi bir fark doğurmamış tır. Her iki kişilik faktörü için de stres aynı yoğunlukta görülmüştür. Yöneticilerdeki stres, fiziksel ve psikolojik rahatsızlıklar ortaya çıkaran olumsuzluklar yanında, bireyin verimini ve başarısını, iş performansını yükselten olumlu yanlarının da olduğu unuttulmamalıdır. Stressiz bir organizma düşünülemedigi gibi stressiz bir hayat da söz konusu olamaz. Ancak, stresi azaltıcı ve daha az strese kapılma yollarını öğrenebilir, yaşantımızı biraz daha renkli hala sokabiliriz. i
Özet (Çeviri)
ABSTHACT This research which deals with the relationship between factors of personality and stress has been performed on the individuals who are in charge of administration at Atatürk University. 60 administrators have been the subjects of the research. In determining the factors of personality of the administrator“Inventory of Locus of Control”of which trustworthy and validity have been accepted by the authorities both at home and abroad, and which has been translated into Turkish by As kan, and“Inventory of Source of Stress”developed by Baltaş and Baltaş have been used. The data, considering the relation between stress and factors of personality, have verified that internally controlled people have less stress and externally controlled ones have more stress. In other words, general hypothesis of our research which asserts that internally controlled ones have less stress, and externally controlled ones more stress, has been verified just as we expected. In internally and externally controlled people and sub-dimensions of stress which are social stress, stress of work, and self-comment stress difference in theV density of having stress has come out, but there has been no difference in physical environment stress. Stress became at the same density of stress for both factor of personality. It should not be forgotten that stress in the administrators carry some negations which causes physical and psychological diseases, but also carry some positive aspects which increase the productivity, success and performance of work of the individual. As it is impossible to think that there is an organism without stress, it cannot be mentioned that there can be life free from stress. However, we can learn the way of decreasing stress and having less stress, and can make our lives more colourful.