Eğilme ile güç tükenmesi oluşan betonarme kirişlerin doğrusal olmayan sonlu eleman çözümlemeleri
Nonlinear finite element analysis of reinforced concrete beams failing in flexure
  1. Tez No: 364184
  2. Yazar: İZZET KIRIŞTIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRAY ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Mevcut yönetmeliklere göre, betonarme elemanlarda göçmenin eğilme ile oluşması için eleman kesme mukavemeti eğilme mukavemetinden büyük olacak şekilde tasarlanır. Kirişlerde eğilme göçmesi eğilme donatısının akması ile başlar ve eğilme şekil değiştirmelerine bağlı hasar sebebiyle kesme mukavemetinde azalma oluşur. Kesme mukavemeti azalmasındaki karmaşıklık dolayısıyla, Deprem Yönetmelikleri aşırı muhafazakar eğilim sergiler ve belirli durumlarda kesme mukavemetine beton kesitin katkısını dikkate almaz. Bu çalışmada yapılan sonlu eleman çözümlemelerinde, betonarme kirişlerin kesme mukavemeti azalmasında eğilme mukavemetinin ve yerdeğiştirme sünekliğinin etkisi araştırılmıştır. Kesme kuvveti taşıma kapasitesinin eğilme momenti taşıma kapasitesinden bulunan kesme kuvvetine oranında artış ile kesme mukavemetine beton kesitin katkısında azalma gözlenmiştir. Ayrıca, yerdeğiştirme sünekliği artışına bağlı olarak kesme mukavemeti ve kesme mukavemetine beton kesitin katkısında azalma görülmüş, bu azalmalar dikkate alınarak kiriş kesme mukavemeti tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Reinforced concrete (RC) members are designed to have shear strengths much greater than their flexural strengths to ensure the flexural failure according to the current design codes. Flexure failure in beams starts with the flexural yielding and the shear degradation in the lateral load capacity occurs due to damage related to flexural deformations. Because of the complexity of shear-strength degradation, Seismic Codes tend to be excessively conservative and does not take into account the contribution of concrete in certain cases. The research conducted in thesis proves numerical information about the effect of flexure on the shear degradation of RC beams. An analytical equation reflecting the reduction in concrete contribution to shear strength is investigated. It is also observed that the contribution of concrete to the shear strength is decreased by an increase the displacement ductility and the ratio of the shear strength to transverse load capacity calculated from flexural capacity.