Fitoremediasyon (bitki ile alım) yöntemi ile su ve sediment kalitesinin iyileştirilmesi
Improving the quality of water and sediment via phytoremediation (by plant) method
  1. Tez No: 364200
  2. Yazar: GÜNEL ALİYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEYZA ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Endüstriyel üretimlerden kaynaklanan çıktılar sucul sistemlerde kirliliğe ve canlı yaşam için sorunlara neden olmaktadır. Endüstriyel atıksu deşarjlarından ve doğal oluşumlardan kaynaklanan ağır metallerin sulak ortamlardan: su ve sedimentten uygun yöntemlerle giderilmesi gerekmektedir. Doğal ortamların iyileştirilmesi ilgili yöntemler arasında doğal arıtım yöntemlerinin dışındakilerin; mühendislik harcamalarının yüksek olması, doğaya, çeşitliliğine verdiği zararlardan ve biyoaktiviteye zararından dolayı uygulaması tercih edilmemektedir. Doğal sistemlerin iyileştirilmesi için önerilenlerin başında gelen fitoremediasyon (bitki ile iyileştirme) yöntemi ise, hem ekonomik hem de doğaya verdiği zararların diğer yöntemlerle kıyaslandığında daha az olmasından dolayı son yıllarda bilimsel çalışmalarda giderek daha çok denenmektedir. Fitoremediasyon, kirlenmiş alanların temizlenmesi için kullanılan doğrudan doğal sisteme uygulanan, teknolojik bir iyileştirme yöntemidir. Bu yöntemin düşük kirletici konsantrasyonlarda bile etkili olduğu için tercih edilmektedir. Bu çalışmada sahada fitoremediasyon yöntemi uygulanarak sulak alanlardaki ağır metal kirleticilerinin bitki bünyesine alımı ve sucul ortamın kendini iyileştirme çabasına katkı verilmesi amaçlanmıştır. Uygulama, kontrolsüz evsel ve endüstriyel deşarjlardan kaynaklanan organik ve inorganik kirleticilerin su ve sedimentte birikerek ekolojik sistemi, birçok endemik türün yaşamını tehdit ettiği Küçükçekmece Lagünüʼnün önemli akarsuyu olan Sazlıdereʼ de gerçekleştirilmiştir. Çalışmada bitkinin dikildiği doğal ortamda su ve sediment numuneleri alınarak fitoremediasyon yönteminin doğal ortamdaki etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışma süresince lagün ve derelerdeki sedimentin ağır metal özellikleri göz önüne alınarak ekolojik sisteme zarar vermeyeceği düşünülen iki tür bitki – Cryptocoryne undulata ve Echinodorus amazonicus kullanılarak arıtımın gerçekleştirilmesi hedeflenmiştir. Doğal ortamdan her hafta alınan su, sediment ve bitki numunelerinde 10 elementin (Ca, Mg, Cr, Mn, Fe, Ni, Cu, Zn, Pb ve Cd) hareketliliği izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Various industrial processes add critical pollutants in water systems thereby leading to problems for life across natural systems. Among all types of pollutants, heavy metals discharged from industrial waste water, have huge deleterious effects on the ecology. That's why metals, especially heavy metals, should be removed from water and sediment systems via appropriate techniques. Other treatment techniques, besides natural purification techniques (sediment scraping, getting water from natural system to treatment plants e.g.), have not been preferred for purification of contaminated water systems because of their high expenditures, deleteriously effects on nature, biodiversity and bioactivity. In the recent years, natural purification techniques especially phytoremediation technique have been researched for purifying of natural water systems due to their low cost, less effects on ecosystem rather than engineering techniques. Phytoremediation is a kind of purification technique to apply to contaminated natural water systems, for getting high ecological quality of water and sediment systems; other than the engineering techniques, owning to their high effective purification capacity for few concentrations of metals. The aim of this research is up-taking of heavy metals from natural water systems, and contributing to assimilation capacity of nature. According to this aim, Sazlıdere Creek feeding Küçükçekmece Lagoon is chosen as the research area. Küçükçekmece Lagoon and its watershed have threatened with organic and ınorganic pollutions of industrial and domestic wastewater. These pollutants have adsorbed onto sediment and causes deleterious effects to water diversities and ecosystem in the region. During the research, two types of plants, named as Cryptocoryne undulata and Echinodorus amazonicus, were planted into the creek. The plants carried to the research were chosen not to give any harmful effects to the ecological system. Various Water, Sediment and Plant samples were taken from the creek on a weekly basis. The research dweller upon to follow the mobility of heavy metals and some elements; Ca, Mg, Cr, Mn, Fe, Ni, Cu, Zn, Pb, Cd, between water, sediment and plant, and also to determine purification effect of phytoremediation for water and sediment in the creek.