İmidacloprid pestisitinin topraktan Cucurbita pepo L. ile fitoremediasyonu
Phytoremediation of soil contaminated with imidacloprid pesticide by Cucurbita pepo L.
- Tez No: 496675
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN TİRYAKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Pestisitler tarımda faydalı bir araçtır, fakat çevreye de çok zararalı etkileri vardır..Kirlenmiş topraklardan pestisit arındırmak için birçok yöntem vardır. Bunlardan bir tanesi de fitoremediasyondur. Fitoremediasyon son yıllarda ortaya çıkan ve arıtımda bitkilerin kullanıldığı çevre dostu bir yöntemdir. Buçalışmada imidacloprid pestisitinin fitoremediasyonunda kabak bitkisi (Cucurbita pepo L.) kullanılmıştır.Önerilen doz ve bu dozun 2 ve 3 katı oranlarında imidacloprid uygulanmış saksılara kabak ekilmiştir. 14 gün sonra, imidaclopridin,toprak, kök, gövde ve yapraktaki dağılımına bakılmıştır.Biyokonsantrasyon faktörleri (BCF=Bitki kısmıkonsantrasyonu/Toprak konsantrasyonu) ve translokasyon faktörleri (TF=Gövde BCF/Kök BCF) desırasıyla 0,46-1,35 ve 0,50-0,58 arasında bulunmuştur. Daha önceden hiç pestisit uygulanmamış toprağa 500 ng/g dozda imidacloprid uygulanmış vetopraktan,SC ile %75,00-86,40 (ortalama %81,40) arasında, MC ile %78,68-93,24 (ortalama 86,88) geri alım elde edilmiştir. RSD değerleri ise sırasıyla %4,75 ve %5,64 olarak bulunmuştur. Tüm metodun (n=14) geri alımı ise %6,01 RSD ile %84,23 olarak bulunmuştur.Bunlar SANCO (2013)ile uyumludur. Bitki örneklerinde imidacloprid en çok kök daha sonra yaprak ve gövde kısımlarında tespit edilmiştir. Bitkinin pestisiti topraktan fitoekstraksiyon ile bünyesine aldığı ve pestisitin fitostabilizasyon yöntemi ile kök çevresinde tutulduğu belirlenmiştir.Çalışmada imidacloprid %25,2 oranında fitoremedie edilebilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pesticides areuseful tool in agriculture. but have also harmful effects on environment. There are several methods to remove pesticide from the polluted soil. One of them is a phytoremediation. Phytoremediation is an environmentally friendly method that has emerged in recent years. In this study, pumpkin plant (Cucurbita pepo L.) was used in the phytoremediation of imidacloprid. Pumpkin seeds were planted in the pooted soil which imidacloprid applied at the recommended dose and 2 and 3 fold. After 14 days, distribution of imidaclopridin soil, root, stem and leaves were examined. Bioconcentration factors (BCF = Concentration in plant part / Concentration in soil) and translocation factors (TF = Stem BCF / Root BCF) were found between 0.46-1.35 and 0.50-0.58, respectively.. In the fortification study, which imidacloprid was applied to the untrated soil at 500 ng/g level, recovered imidacloprid from the soil were 75,00% to 86,40% (mean 81,40%) by SC and 78,68% to 93,24% (mean 86,88%) by MC. RSD values were 4,75% and 5,64% respectively. Overall recoveries of the method was 84,23% with a RSD of 6,01% (n=14).These figures are fit SANCO (2013).Among the plant samples, most of the imidacloprid was in root, later found in leaf and stem parts. It has been determined that the plant has taken the imidacloprid pesticide by phytoextraction mechanism and the pesticide has been kept around the root by the phytostabilization method. Imidacloprid was phytoremediated at 25,2% , in this study.