Sesüstü alıcı verici temelli araç hızı algılayıcısının modellenmesi ve benzetimi
Modelling and simulation of ultrasonic transciever based vehicle speed sensor
- Tez No: 364215
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ŞAHİNTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mühendislik Bilimleri, Mathematics, Engineering Sciences
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Trafikteki araçların hızını ölçebilecek sesüstü alıcı-verici temelli bir algılayıcının mantıksal, matematiksel ve elektronik modelleri tasarlanmıştır. Tasarlanan matematiksel modelin bilgisayar ortamında benzetimi gerçekleştirilmiştir. Matematiksel çözümleme sonucu olarak; hızı 25Km/Saat ile 125Km/Saat aralığında farklı değerler alan sabit hızlı otomobil, algılayıcı modeli tarafından azami %~1.4 hata ile algılanabilir. Bilgisayar benzetimi sonucu olarak; algılayıcı modeli 80Km/Saat sabit hızla ilerleyen otomobilin hızını %0.44 hata ile ölçebilir. Algılayıcı parametrelerinin ölçme hatasına etkisini inceleyen matematiksel çözümlemeler yapılmış ve bilgisayar benzetimleri koşturulmuştur. Algılayıcının büyük ölçekli bir trafik kontrol sistemi ile uyumlu çalışabilmesi için gerekli olan muhtemel ek sistemler önerilmiştir. Algılayıcının çeşitli türlerdeki hız algılayıcıları ile karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Logical, mathematical and electronical models of an ultrasonic transceiver based speed sensor that can measure speeds of vehicles in traffic are designed. Sensor's mathematical model is simulated with computer software. As a result of mathematical analysis; a constant speed vehicle, which can have different speeds between 25Km/H and 125Km/H, can be sensed by sensor model with a maximum error of %~1.4. As a result of computer simulaton; sensor model can measure speed of a vehicle with constant 80Km/H speed with an error of %0.44. Mathematical analysis and computer simulations which examines the effect of sensor parameters onto error rate are executed. Probable additional systems are introduced to accomplish compatibility of the sensor with a large scale traffic control system. Different type of speed sensors are compared.