Geleneksel ahşap yapılarda taşıyıcı sistem kurgusunun incelenmesi: Safranbolu örneği
Investigation of construction system of vernacular timber structures: Safranbolu case
- Tez No: 364217
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖRÜN ARUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Anadolu'da yüzyıllar boyunca yoğun olarak kullanılan geleneksel ahşap yapı sistemleri, modern yapım sistemlerinin gelişmesiyle göz ardı edilmiştir. Mühendislik hizmeti almadan ya da herhangi bir yönetmeliğe bağlı olmadan; tamamen yöresel malzemelerle inşa edilen geleneksel ahşap yapılar, bu yapıları inşa eden ustaların malzeme kullanımı, deprem, zemin özellikleri gibi konularda sahip oldukları bilgi ve tecrübelerini yansıtmaktadır. Yazılı olarak aktarılmadığından unutulma tehlikesinde olan bu ustalık mirasının ortaya çıkarılması, hem yapı tarihine ışık tutacak hem de çağdaş yapım sistemlerine ilham kaynağı olacaktır. Bu tez kapsamında yapılan çalışmalar iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada literatür taraması yapılarak, ahşabın yapı malzemesi özellikleri, geleneksel ahşap yapı kurgusu ve ahşap yapı hasarları ayrıntılı olarak incelenmiştir. İkinci aşamada ise, geliştirilen ahşap yapı tespit formları kullanılarak, seçilen örnekleme bölgesindeki geleneksel ahşap yapıların taşıyıcı sistemleri incelenmiş ve elde edilen veriler kullanılarak değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Vernacular construction systems that are used extensively in Anatolia for centuries were neglected with the development of modern construction systems. Vernacular timber structures constructed without any engineering assistance and connection to any regulation, built entirely with local materials, demonstrate knowledge and experience of craftsmen who built these structures about use of materials, earthquake and soil characteristics. Revealing the heritage of this mastership, that is almost forgotten for this knowledge was not transferred in written sources, will both enlighten the structure history and be a source of inspiration for modern construction systems. The studies for this thesis consist of two stages. In first stage, construction material properties of timber, assembly of vernacular timber construction and damages of timber structures are explored in detail by literature research. In the second stage, by using timber structure documentation forms developed during the thesis work, construction systems of vernacular structures are examined in a chosen sampling area and evaluated the derived datas.