Anne babaların durumluk ve sürekli kaygı düzeyleri ile zihinsel engelli çocuğun kişisel uyum düzeyi arasındaki ilişki
- Tez No: 36433
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. SEZEN ÜNLÜ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 1994
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Anadolu Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Bu araştırma, anne ve babaların durumluk ve sürekli kaygı düzeyleri ile zihinsel engelli çocukların kişisel uyum düzeyleri arasındaki ilişkileri belirmeye yönelik, ilişkisel tarama modelli bir çalışmadır. Araştırmada, zihinsel engelli çocukların kişisel uyum düzeyleri Özgüven (1982) tarafından geliştirilen Hacettepe Kişilik Envanteri (HKE) ile, anne ve babaların durumluk ve sürekli kaygı düzeyleri ise Spielberger (1975) tarafından geliştirilen Durumluk ve Sürekli Kaygı Envanteri (DSKE) ile ölçülmüştür. HKE ' nin Kişisel Uyum Alt Ölçeklerinde bireyin kişisel uyum düzeyini belirlemeye yönelik 80 madde bulunmakadır. DSKE 'de ise bireyin, durumluk kaygı düzeyini belirlemek amacı ile 20, sürekli kaygı düzeyini belirlemek amacı ile 20 olmak üzere toplam 40 madde yer almaktadır. Araştırmanın örneklemi, 1993-1994 öğretim yılında Eskişehir il merkezinde bulunan Edebali, Gazi, Mithatpaşa, Murat Atılgan, Reşat Benli ve Ziyagökalp ilkokulları bünyesindeki alt özel sınıflara devam eden 40 zihinsel engelli çocuk ile bu çocukların, anne (40) ve babaların (40) oluşmuştur. Bu araştırmada, zihinsel engelli çocukların anne- babalarının durumluk ve sürekli kaygı düzeyleri ile zihinsel engelli çocukların kişisel uyum düzeyleri arasındaki ilişkileri belirlemeye yönelik bir desenden yararlanılmıştır. Bu amaçla, önce zihinsel engelli çocukların anne-babalarınaayrı ayrı DSKE * nin Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçekleri uygulanarak, anne-babaların durumluk ve sürekli kaygı puanları elde edilmiştir. Daha sonra ise, zihinsel engelli çocuklara HKE'nin Kişisel Uyum Alt Ölçekleri uygulanarak, zihinsel engelli çocukların kişisel uyum puanları elde edilmiştir. Araştırmanın amaçlarında yer alan soruların yanıtlanabilmesi amacı ile, anne-babaların DSKE 'nin Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeklerinden elde etmiş oldukları puanlarla, zihinsel engelli çocukların HKE'nin Kişisel Uyum Alt Ölçeklerinden elde etmiş oldukları kişisel uyum puanları arasındaki korelasyonlar her grup için ayrı ayrı hesaplanmıştır. Yapılan hesaplamalar sonunda, zihinsel engelli çocukların anne-babalarının durumluk ve sürekli puan ortalamaları ile bunların zihinsel engelli çocuklarının kişisel uyum puan ortalamaları, zihinsel engelli çocukların kişisel uyum düzeyleri yönünden karşılaştırılmış ve aşağıdaki bulgular elde edilmiştir. 1. Annelerin durumluk kaygı düzeyleri ile bu annelerin zihin engelli çocukların kişisel uyum düzeyleri arasında önemli sayılabilecek bir ilişki olmadığı görülmüştür. 2. Annelerin sürekli kaygı düzeyleri ile bu annelerin zihinsel engelli çocukların kişisel uyum düzeyleri arasında dikkat çekecek düzeyde bir ilişki olmadığı görülmüştür. 3. Babaların durumluk kaygı düzeyleri ile bu babaların zihinsel engelli çocuklarının kişisel uyum düzeyleri arasında önemli sayılabilecek bir ilişki olmadığı görülmüştür.4. Babaların sürekli kaygı düzeyleri ile bu babaların zihinsel engelli çocukların kişisel uyum düzeyleri arasında dikkat çekecek düzeyde bir ilişki olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This scanning modelled study was prepared to determine the relations between parents ' state-trait anxiety level and mentally handicapped children's personal adaptation level. In this study, mentally handicapped children's personal adaptation level measured by Özgüven' s (1982) Hacettepe Personality Inventory (HPI) and parents' state-trait anxiety level measured by Spielberger (1975) state-trait anxiety inventory ( STAI ). There are 80 items to determine personal adaptation level in personal adaptation subcomparative scales of HPI for ones and there are also 40 items to determine state anxiety' level (20), trait anxiety level (20) in STAI. The samples of this study are 40 mentally handicapped students who have attented private subclasses in Edebali, Gazi, Mithatpaşa, Murat Atılgan, Reşat Benli and Ziya Gökalp primary school in the city center of Eskişehir in the term of 1993-1994 and also their mothers (40) and this fathers (40). I used selected samples in this study to compare the relations between mentally handicapped children's personal adaptation level and their parents' state-trait anxiety level in this study. For this aim firstly, state-trait anxiety comparative scales of STAI were used for anxiety points weremeasured. After that, personal adaptation sub comparative scales of HPI were used for mentally handicapped children therefore mentally handicapped children ' s personal adaptation points were measured. To answer the questions in the aim of this study corelations between parents ' state-trait anxiety points and mentally handicapped children's personal adaptation points were calculated separately. As a result these calculations, the following results were found between average of mentally handicapped children's parents ' state-trait anxiety points and average of mentally handicapped children ' s personal adaptation points : 1. There is not any important relations between the mothers ' state anxiety level and their mentally handicapped children ' s personal adaptation level. 2. There is not any important relations between the mothers ' trait anxiety level and their mentally handicapped children's personal adaptation level. 3. There is not any important relations between the fathers ' state anxiety level and their mentally handicapped children ' s personal adaptation level.4. There is not any important relations between the fathers ' trait anxiety level and their mentally handicapped children ' s personal adaptation level.