Ulaştırma ekonomisinde alt sistemlerarası öncelik sorunu ve Türkiye uygulaması
  1. Tez No: 36441
  2. Yazar: BÜLENT GÜNSOY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. C. NECAT BERBEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Ulaşım, Economics, Transportation
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Ulaştırma alt sistemlerinin farklı özellik ve fonksiyonlara sahip oluşu, bu sistemlerden hangilerinin, nerede ve nasıl kullanılabileceği sorununu gündeme getirmektedir. Yoğunlaşan ekonomik sorunlar karşısında, Türkiye'nin ekonomik kaynaklarına uygun bir ulaştırma politikası takip etmesi bir zorunluluk halini almıştır. Dolayısıyla, etkin bir ulaştırma sistemi kurma çabası kapsamlı ekonomik analizlere ihtiyaç gösterir. Yapılan çalışmada, Türkiye'nin ulaştırma politikaları ele alınarak ulaştırma alt sistemlerinin kullanımında etkinliğin sağlanma derecesi araştırılmıştır. İlk iki bölümde ulaştırma sektörü ve ulaştırma alt sistemlerinin genel yapısı incelenmiş, üçüncü bölümde ise Türkiye'de bugüne kadar uygulanan ulaştırma politikaları ele alınarak sonuçlan yorumlanmış ve tartışılmıştır. Son bölümde ise ulaştırma sektöründe uygulanması gereken politikalar irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Because of the fact that transport undersystems have plenty of function and qualification, the matter of how and where each of these systems can be used come to the agenda. As the result of intensive economic problems, it is a must for Turkey to practice a transport policy which is in accordance with its economic sources. So, the effort to establish an efficient transport system need good economic analysis. In this study, it is seached that whether the use of transport undersystem is efficient or not by taking into account Turkey's transport policies. In the first two part, we searched the general structure of transport sector and the transport undersystems, in the third part we took into account transport policies which have practised in Turkey and discussed and commented on the results of these policies. In the last part, we explained the policies which should be taken into the transport sector.