Knowledge and importality on the structure of transference of scientific knowledge in terms of Royce's community of interpretation
  1. Tez No: 36440
  2. Yazar: GALİP VELIU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET İNAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
oz VELIU, Galip Doktora Tezi, Felsefe Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Ahmet İNAM 11 Ocak 1994, 150 sayfa Amerikalı filozof Josiah Royce (1855-1916) oldukça ihmal edilmiş bir düşünürdür. Amerikan felsefesi veya pragmatizm üzerine yapılan araştırmalarda bile, birçok yönden özgün bir düşünür olan Royce gereğince ele alınmamıştır. Bununla beraber, 1960'lı yılların sonu ile 1970'li yıllardan bu yana, özellikle de Yale Üniversitesi'nden Prof. Dr. Emeritus John E. Smith in öncülük ettiği Royce araştırmaları, Royce'un bakış açısının Kant ve C.S. Peirce'e uzanan yönlerini ortaya çıkarmış olup, bu olgu, daha yakın araştırmaları gerektirmektedir. Bu tez, Royce'un son dönem felsefesinin çok ihmal edilen bir konusu üzerinde yoğunlaşmaktadır: Bilimsel bilginin transferinin olasılığı çerçevesinde Yorumsayıcı Toplum kavramı (the Community of Interpretation) Tez, Royce'un arkadaşı C.S. Peirce'un fikirlerini, özellikle de Araştırmacılar Toplumu, mantık ve metafizik alanlarıyla oldukça yapıcı bir şekilde sentezleyerek kapsamlı bir epistemolojiyi tek başına nasıl oluşturduğunu göstermektedir. T.S. Kuhn'un paradigmacı bakış açısı ve Kari Popper'ın yanlışlamacı (falsification) kuramları Royce'un Community of Interpretation kavramı çerçevesinde yeniden ele alınmıştır. Son olarak, tez ölüm sorununun birkaç nesle kadar uzanan bilim adamlarının yorumsama halkasını oluşturan Bilimadamları Toplumu -VI-açısından çözümlenebileceğini göstermektedir. Böylece epistemik bilgi mantıki ilişkiler ve metafizik bir çerçevenin ağı içerisine yerleştirilmiştir. Bu da ölümsüzlük (immortality) fikrinin, her nesil bilim adamlarının yeniden araştırılan ve test edilen geçişci epistemik doğru-değerler serisine izin vermesidir. Royce'un sistematik felsefeye yaptığı en büyük katkısı, onun the Community of Interpretation kavramıdır. Tez, Royce'un fikirlerini yeniden canlandırmakta ve Royce'çu argümanı güzel bir ifadeye ulaştırmaktadır. Tez bu açıdan ele alınınca, modern epistemoloji bağlamında Amerikan felsefesi, Amerikan pragmatizmi, mantık felsefesi Sistematik Felsefe ve Değer kuramı alanlarına özgün bir katkıdır. -VII-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT KNOWLEDGE AND IMMORTALITY ON THE STRUCTURE OF TRANSFERENCE OF SCIENTIFIC KNOWLEDGE IN TERMS OF ROYCE'S COMMUNITY OF INTERPRETATION VELIU GALIP Ph.d. in Philosophy- Supervisor: Prof. Dr. Ahmed Inam January 11, 1994 Josiah Royce (1855-1916) American Philosopher, has been a much neglected thinker. Even in studies on American Philosophy or Pragmatism Royce had not been duly acknowledged as a highly gifted and, in many ways, original mind. However, since the late 1960s and 1970s, Royce scholarship, spearheaded by Prof. Dr. Emeritus John E. Smith of Yale University, has rediscovered aspects of Royce's perspective in connection to Kant and C.S. Peirce, that warrant closer investigation. The present thesis focuses upon a much neglected theme in Royce's later philosophy: the notion of the Communiyt of Interpretation in terms of the possibility of a transference of scientific knowledge. The thesis shows how Royce developes, in his own right, some of the ideas of his friedns C.S. Peirce, especially, the Community of Investigators, into a full-fledged epistemology which synthesizes the areas of logic and metaphysics in a very constructive way. -IV-T. S. Kuhn's Paradigmatic perspective as well as Karl Popper's falsification theories are reconsidered in the light of Royce's community of interpretation. Finaly, the thesis shows that the problem of Death can be resolved in terms of generations of communities of scientists who form a chain of interpretations which span over several generations of scientist. Epistemic knowledge is thus embedded into a network of logical relations and a metaphysical framework that allows the idea of Immortality to be transformed into a transfinite series of epistematic truth-values which are reinvestigated and tested by every generation of scientist. The notion of the Community of Interpretation is Royce most lasting contribution to systematic philosophy. The thesis revives Royce's idea and extenth the Roycean arguement tho the point of mature expression. In that sense the present thesis in an original contribution to the field of American philosophy, American pragmatism, philosophical logic, systematic philosophy, and value theory in the context of modern epistemology. -V-