16. yüzyılda Söğüt ve Domaniç kazaları
- Tez No: 36446
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HALİME DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Söğüt ve Domaniç'in, Osmanlı Devleti'nin kurulup, imparatorluk haline gelmesinde büyük rolü olmuştur. Söğüt ve Domaniç, Osmanlı Devleti'nin temelinin atıldığı yerlerdir. Bu nedenle Söğüt ve Domaniç'in XVI. yüzyıldaki siyasi, iktisadi ve içtimai yapısı hakkında bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Söğüt ve Domaniç'in tarihçeleri hakkında kolayca bilgi edinmek mümkündür. Çünkü Osmanlı Devleti'nin kuruluşu hakkında çok sayıda çalışma mevcuttur. XVI. yüzyılda Söğüt ve Domaniç kazaları adlı çalışmanın birinci bölümünde kazaların demografik yapısı, idari yapısı, yerleşim merkezleri ve özellikleri, nüfusu ve bu konulardaki gelişmeler üzerinde durulmuş; ayrıca kazalardaki yerleşim merkezleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, Osmanlılarda vakıf konusunun önemli bir yer tutmasından yola çıkarak, Söğüt ve Domaniç'teki vakıflar ve vakıf eserleri üzerinde durulmuştur. Son bölümde ziraat hayatına değinilmiş, ziraat sahaları ve toprağın durumundan bahsedilmiştir. Tahrir defterlerindeki kayıtlara dayanarak yetiştirilen ürünlerin çeşitleri ve miktarları hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır. Bu konuda sadece rakamlar nakledilmeyip, mümkün olduğu ölçüde rakamların açıklamasına gidilmiştir. Tablolarla konuya açıklık getirilmeye çalışılmıştır. Ayrıca hayvancılık konusu üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Söğüt ve Domaniç have great roles on the establishment of Ottoman State and becoming an empire. Söğüt ve Domaniç are the places where the Ottoman State were founded. Therefore it is essential to have knowladge about political, economical and social structure of Söğüt and Domaniç at the XVI century. It is easy to optain information about Söğüt and Domaniç because there exist so many studies about the establishment of Ottoman State. In the first section of“Towns of Söğüt and Domaniç during 16th century”the demographic and administrative structures, characteristics of settlement locations, population and development related to those subjets have been discussed. Besides, information about the settlement places have been submitted. In the second section, starting from the point of“Ottoman State's giving importance to the foundations”, foundations and foundation works in Söğüt and Domaniç have been discussed. In the last section it has been mentioned about the agricultural region. Depanding on registration notebook, the variety and amounts of products have been tried to be given. Not only the numeric information has been given but also their explanations has been submitted, as much as possible. By the help of the tables the subject is tried to be simplified. Also stock farming and beekeeping have been taken in to account and discussed.