Planlama örgütünde amaçlara göre yönetim uygulamasının işletmenin başarısı açısından incelenmesi ve Eczacıbaşı Holding'de bir uygulama
  1. Tez No: 36445
  2. Yazar: NUREL CİNGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Günümüzde Planlama örgütleri yapısal ve yönetsel bir takım araçlara sahiptkirler. Bunlar aracılığıyla planlama çalışmalarının düzgün bir şekilde yürütülmesini sağlar. Planlama bir amacı gerçekleştirmek için izlenecek basamakları, araştırma yapmayı ve sorunların çözülmesi işlemlerini kapsar. Planlamada geleceği tahmin edebilme yeteneği çok büyük önem taşır, bu nedenle planlama örgütünün yetkilileri ve bu örgütün işgörenlerinin, tahmin yeteneklerinin çok güçlü olması ve araştırıcı olmaları gerekmektedir. Amaçlara göre yönetim ise, işletmenin gelişme hedeflerini saptaması, bu hedeflere ulaşacak materyallerin hazırlanması ve bütün bunlara yöneticilerin de katılabilmesidir. Planlama örgütünde, amaçlara göre yönetimin uygulanması, işletmeye çok büyük kolaylıklar sağlar, amaçlar önceden bilindiği için, hangi departmanların nelerden sorumlu olacağı da belirlenmiş olur. Bu departmanların planlanan hedeflere ulaşması, işletmenin de hedeflere ulaşmasını sağlamış olur. Böylece planlanan hedeflere ulaşan işletme de başarılı olur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, planning organizatilons have some structural and manegerial tools. These tools provide a reqular planning study. Planning involves the processes that cavers the stages to be fallowed to realize an objectives to do research and to solve problems. Forecasting has an imported role in planning therefore it is essential that the planning organization authorities have a high capability of forecasting. Management by objectives on the other hand, covers determination of an organizations development objectives preperation of the materials to reach to these objectives and the participation of managers in all of these proceduve. Management by objectives brings great ease to planning organizatilon. Since the objectives are known before hand the roles of the departments are predetermined as well. The realization of objectives by these departments provides the realization of managerial objectives, thees making the business successfull.