Çukurova şartlarına uygun kışlık nohut çeşitlerinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
- Tez No: 3645
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜJGAN ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
in £52 Bu çalışma. Çukurova şartlarında 24 nohut (Cicer arı- etmuüi L. i çeşidinde en yüksek verimi, şaş lay an kışlık nohut çe şitlerinin teaoıti amacıyla yapılmıştır'. (iöslsıtı ve ölçümlerden sonra yapılan ıstatiksel hesap larla avnı şartlar altında tane veriminde önemli fark görülme miştir, bununla birlikte en yüksek verim 314,19 kg/da olarak gerçek leşmı »tır, öu çalışmaaa nohutta, tarımsal karekterier arası iliş kiler araştırılmıştır. Birim alan verimi ile bitki boyu, ilk meyve yüksekliği, hastalık ve soquga dayanıklılık arasında, ay rıca, bitkide meyve sayısı ile hasat indeksi arasında çjüvenilır oiuıi!5u.s? Cuna karşılık ilk meyve yükseklimi ile meyvede tohum sayısı ve ana dal sayısı ile bitkide tohum sayısı 've bitkide to hum aöjırlicji arasında ise, güvenilir olumlu ilişkiler belirlen mişti?-,
Özet (Çeviri)
IV ABST RACT This work was carried out to determine the winter chickpea cultivars which qive the biqhest yield in Çukurova eco logical conditions. A siqnit'icant difference wasn t observed in the seed «.qrami yield after the observations, measurements and statisti cal analysis. cv, FLIP- S4-48C qava-tne highest yield *314,19 kg/ da J tet that time in this work, the interaction oetween the aqronomic char s.cters m cneckpea were determined. Seed yield with plant height, -first pod height, cold tolerance and resil ience to Afitracnose? pod number/plant with harvest index corre lated negatively. But list pod height with seed number/ pod ş pri mary »ranches with seed number/plant and seed weight/plant cor related positively.