Doygun koşullarda hidrolik iletkenlik belirleme yöntemlerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 3646
  2. Yazar: KEMAL SULHİ GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ATTİLA YAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürteknik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
IV ÖZ Arazide doygun koşullarda hidrolik iletkenliğin belirlenmesinde yaygın olarak kullanılan auger-hole, piazometre, dren verdisi yöntemleri ve laboratuar yöntemiyle (Hollanda tipi permeametre) elde edilen sonuçlar karşılaştırılmış ve her bir yöntem uygunluk yönünden irdelenmiştir. Anılan yöntemlerle yapılan ölçümler sonucu elde edilen ortalama doygun hidrolik iletkenlik değerleri, sırasıyla 0.58 cm/h,0.37 cm/h, 0.67 cm/h ve 0.30 cm/h'dır. Arazi koşullarında en uygun sonucu çok büyük bir toprak hacmini temsil eden dren verdisi yöntemi vermiştir. Bunu auger- hole yöntemi izlemiştir.
Özet (Çeviri)
V - ABSTRACT Saturoled hydroulio conductivity values determined in site by auger-hole, piazometer and drain-flow methods were compared with the laboratory method (Holland type paraometer) and the methods were evaluoted on the basis of scuracy, reliability, labor and aquitment, time requirement and volume of soil raprasnted. Mean saturated hydraulic conductivities obtioned from the atilization of the abovementioned techniques are 0.58 cm/h, 0.37 cm/h, 0.67 cm/h ve 0.30 Cm/h, respectivaly. The drain-flow method hydraulio conductivity datermination resulted in the most rebiable volue in conparison to others due to the representing a large soil volume. Auger- hole mothod was the second best method.