Türkiye'de sağlık sektörünün ekonomik etkinliği
  1. Tez No: 36460
  2. Yazar: GÖNÜL GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVGİ GEREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Çağdaş toplumlarda kişinin gelirine bağlı olmaksızın sağlık hizmetlerinden yararlanması, kişinin yaşama hakkının bir parçası sayılmaktadır. Sağlıklı olmanın kişisel yararının yanısıra toplumsal yararı da vardır.Kişinin sağlık düzeyinin iyi olması onun üretken olmasını ve kalkınmada etkin rol oynamasını sağlar. Türkiye'de nüfusun %30'u sosyal güvenlik sisteminin dışındadır. Yapılan sağlık harcamaları Gayri Safi Milli Hasılanın %3'ü dolayındadır. Bu durum, gelişmiş ülkelerin ortalamasının oldukça gerisindedir. Yapılan toplam sağlık harcamalarının yaklaşık yansı kamu kesimince gerçekleştirilmektedir. Benzer ekonomik ve sosyal yapıya sahip olan ülkelerle karşılaştırıldığında Türk insanının sağlık durumu, tatminkar değildir. Başarısızlıklarda rol oynayan faktörler politika üretmede, organizasyonda, yönetimde, planlamada, kaynaklarda, personelde ve fiziki donanımda ki eksikliklerdir.
Özet (Çeviri)
In civilized societies, a person's benefiting from health services - his income is out of question-is considered to be a part of his living right. His having a good health provides social advantages alongwith personal advantages. For instance, he becomes productive and plays an effective role in the development of the country. In Turkey 30 % of the population is out the social security system and the health consumptions are around 3 % of the gross national product. This is less than the average of developed countries. Today, in Turkey, half of the total health consumptions is paid by the state. When compared with the people of other countries which have similar economic and social status, it can be found that Turkish people's health level is dissatisfactory. The factors which have been effective in these dissatisfactions are the shortcomings in producing politics, organization, administration, planning, finance, personnel and equipment.