Çizgifilm-mizah ilişkisi
- Tez No: 36459
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET“Çizgi Film-Mizah İlişkisi”adlı bu çalışma, çizgi film yapım aşamaları içerisinde var olan mizah öğesinin, görsel hale, ne şekilde getirildiğini inceleyerek, mizah'ın film yapım sürecindeki yerini saptamayı amaçlamaktadır. Araştırmamızda mizah'ın diğer görsel sanatlara oranla çizgi film içerisinde bulduğu olanaklar incelenmiştir. Çizgi filmin, mizah yardımı ile varlıklar ve nesneler üzerindeki hakimiyeti, onun görsel sanatlar içerisindeki ayrıcalıklı yerini belirlemiştir. Çünkü çizgi film içerisindeki filler uçabilir, timsahlar dans edebilir, ağaçlar şarkı söyleyebilir. Çizgi filmler, teknik aşamaların çokluğu nedeniyle genellikle kısa metrajlı yapımlardır. Zaman kavramının darlığı yüzünden verilmek istenen iletilerinin en kısa zamanda ve en doğru bir biçimde seyirciye ulaşabilmesi için daima mizahtan faydalanılır. Mizah: iletilerin çabuk kavranmasına, görüntülerin bellekte kalıcılığına ve izleyicinin film karşısında sıkılmamasına olanak sağlar.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study, named“the relation of cartoon film an homour”aims to find aut the place of homour in the film-making process by examining it as an element, which exists in different levels of cartoon film making, becomes visual In our study we have searched the possibilities that homour can have In cartoon films in comparison to other branches of visual arts. The sovereignty of cartoon films which is provided by means of homour over objects determines it's privileged place among other visual arts, since elephants can fly, alligators can dance, trees can sing in a cartoon film. Cartoon films are generally short-time productions, as a result of the abundance of many technical levels. Because of shortage of time, homour is always used as an instrument to have the messages received by the audience accurately in a short time Homour makes it easier to have the massages perceived quickly, provides the permanancy of images in mind and entertains people.