Gökova Körfezi Akyaka Beldesi (Muğla) sahil sedimanlarının jeolojik özellikleri
Geological properties of beach sediments of Akyaka settlement, Gökova bay (Muğla)
- Tez No: 302638
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ONUR, YRD. DOÇ. DR. HÜLYA KESKİN ÇITIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Ege Denizi ve özellikle de Gökova Körfezini içeren pek çok çalışma konusu gerek yurtdışında gerekse ülkemizde üniversiteler, kamu kurum ve kuruluşları tarafından bireysel çalışmalar ve projeler ile araştırılmaktadır. Bölgede gerçekleştirilen araştırmalar özellikle 1989 yılında Akyaka Beldesinin Özel Çevre Koruma Bölgesi ilanından sonra artmıştır. Ancak geçmiş tarihli bu araştırmalar genel olarak bölgedeki iki önemli azmak olan Kadın Azmağı ve Akçapınar Azmağı ile ilgili hidrografik ölçümler, biyolojik çeşitlilik çalışmaları ve çevresel etkiler ile ilgilidir.Bu çalışmada, Gökova Körfezi kıyısında Akyaka Beldesi içerisindeki Kadın Azmağı ve Akçapınar Azmağı ile bu iki azmak arasındaki sahil sedimanları incelenmiştir. Bunun için sahil sedimanlarının kıyı dalga yalama kuşağı ve hemen gerisindeki sırt kısımlarından 25 adet örnek alınmıştır. Alınan sedimanların tane boyu özellikleri, bileşenleri ve mineralojik özelikleri tespit edilmiştir.Çalışmalar çerçevesinde plaj alanının yanı sıra bölgede son derece önemli olan azmaklara ait fiziksel ölçümler yapılmıştır. Bu ölçümlere göre sıcaklık, ph, elektrik iletkenliği ve ışık geçirgenliği değerleri ölçülmüştür.Ayrıca kıyı ve kıyı açığından geo-accustic boomer sistemiyle toplanmış olan 4 adet yüksek ayrımlı sığ sismik veri, çalışma alanındaki sediman birikiminin ve boyutunun anlaşılması amacıyla yorumlanmıştır.Çalışma alanındaki plaj kumları, deniz seviyesinin düşük olduğu dönemlerde azmaklar tarafından taşınan kum boyu tanelerin deniz seviyesi yükselimi sonucu dalga ve akıntılarla kıyıya taşınmasıyla meydana gelmiştir. Günümüzde ise kıyı gerisi (arka plaj) bölgesi olgunlaşmış ve azmaklar deniz tarafından boğulmuştur.Bu çalışma tüm bu incelemelerin sonucunda turistik açıdan da her geçen gün önemi artan bölgede kıyı ve kıyı gerisi (arka plaj) birikiminin anlaşılması açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The study subjects related with Aegean Sea and in particular Gokova Gulf are investigated by the way of individual studies and the projects by universities, public institutions and organizations abroad and our country. Studies conducted in this region, especially after the declaration of Akyaka Special Protection Area in1989 has increased, however, most existing studies related to the hydrographic measurements of creeks, environmental impact studies and biological diversity.In this study it is investigated that Kadın Creek and Akçapınar Creek, which are placed in Akyaka Settlement on coast of Gökova Gulf and coastal sediments among these creeks. To do this, 25 samples of coastal sediment were collected from coast wave sweep belt zone and just behind this zone Grain size characteristics and mineralogical properties of samples of sediments have been determined.The physical measurements were taken from beach area and the creeks which is extremely important in the study area. Thanks to these measurements they were determined that temperature, pH, electric conductivity and light transmittance values.In addition, it was evaluated that shallow seismic data with high discrimination in four pieces were collected with geo-accustic boomer systems from coast and offshore.Coastal sands in the study area were formed as a result of moving to inshore of particles sized sand transported thanks the creeks by wave and current of creeks formed by the rising of sea level. Today, the area of behind coast has been matureted and the creeks have been stifled by the sea.This study is important for the understanding of deposition both of coast and behind coast in the region increasing importance in touristic aspect.