Türkiye'de bilgi edinme hakkı ve uygulaması
The ri̇ght to i̇nformati̇on and excerci̇ses
  1. Tez No: 364701
  2. Yazar: ERDAL EREN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ŞENAY CANORUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bilgi edinme hakkı düşünce hürriyetinin bir parçasıdır. Bilgi edinme hakkı olmadan düşünce hürriyeti düşünülemez. Bu kavram İçinde bulunduğumuz çağın ortaya çıkardığı yönetim anlayışının ve Anayasal gereksinimlerin sonucu olan yeni bir kavramdır.Bilgi edinme hakkı insan yaşamının olmazsa olmazı olup, onun yaşamını düzenleyen ve geleceğini planlamasını sağlayan bir haktır. Bu hak, bazı ülkelerde doğrudan anayasal güvence altına alınırken, bazılarında ise sadece yasal düzenleme yapılmakla yetinilmiştir. Ayrıca birçok uluslararası düzenlemeye konu olmuştur. Son yüzyılda bilgi edinme hakkının önemi birçok ulusça anlaşılmış durumdadır. İnsanın sadece insan olması dolayısıyla sahip olduğu kişiliğine bağlı, dokunulmaz, devredilmez, vazgeçilmez, zamanaşımına uğramaz hak ve hürriyetler olarak nitelendirilen insan hakkı kavramı herkes için tanınmış olmasına rağmen, bütün insanların bu haklardan istifadesi hemen olamamıştır. Söz konusu hakkın elde edilebilmesi için büyük mücadeleler yapılmıştır.Bilgi edinme hakkı, kamu yönetiminin bir ideali haline gelen saydam, şeffaf, katılımcı yönetimin en önemli araçlarından biridir. Ülkemizde vatandaşın bilgi edinme hakkını ve idarenin açıklığını düzenlemeye yönelik dilekçe hakkından önce pek de kayda değer düzenlemeler bulunmamaktadır. Nihayetinde bilgi edinme hakkına ilişkin düzenleme ülkemizde de yapılarak yürürlüğe girmiştir. Söz konusu düzenleme bilgi edinme hakkına ilişkin en önemli adımdır.Bilgi edinme hakkının iyi bir yönetiminin anahtarı olduğu unutulmamalıdır. Sosyal devlet anlayışının, herkesin insanca yaşaması için olmazsa olmazı bilgi edinme hakkıdır.Anahtar Sözcükler 1. Bilgi Edinme 2. Bilgi Edinme Hakkı3. İnsan Hakları
Özet (Çeviri)
The right to information is part of freedom of thought.This is unthinkable without freedom of thought.The right to information management approach and the constitional requirements posed by the current era is the result of a new concept.It is a qua non of human life, his life is a right to regulate and plan the future.This is taken to ensure the constitional right to direct in some countries.Some of them performed only legislation.The right to information has been the subject of many international regulation.The importance of the last century , the rigt to information is understood by many people. Only because of the inherent personality of hhe human person inviolable, indispensable and expected to be entitled to prescription.The right to information , public adminisration has become an ideal transparent,participatory govarnance is one of the most important tools.In our country the right of citizens to information and the right of petition for adminisration to organize the range of regulatons before there is hardlt neteworthy.Untimately, the right to obtain informetion on the arrangements made in our country has entered into force.The most important step on the right to edit information. The right to information should be noted that the key to good management.The concept of social state, the right to information is a must for everyone to live humanely.Key Words 1. Information Right 2. Obtain Information Right 3. Human Rights