Güçlendirme ve güçlendirmenin çalışan davranışları ile ilişkilerinin değerlendirilmesi: Bir araştırma
Empowerment and evaluation of its relations to employee behaviors : A research
  1. Tez No: 364723
  2. Yazar: TUĞÇE ÇAKIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA GÜNDÜZ ÇEKMECELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
1990'lı yıllardan beri araştırmacıların bir yönetim tekniği olan güçlendirmeye duyduğu ilgi giderek artmaktadır. Katılımcı yönetimi, takım çalışmasını, gücün çalışanlarla paylaşımını gerektiren güçlendirme, çağdaş bir yönetsel uygulama ve anlam, yetkinlik, otonomi ve etki boyutlarını içeren çalışanların mevcut koşulları nasıl algıladığı ve ne hissettikleri ile ilgilenen psikolojik bir kavramdır. Güçlendirmenin başarılı bir şekilde uygulanması sonucunda örgütsel ve bireysel sonuçları etkilemekte ve sürdürülebilir rekabet avantajı sağlamaktadır.Bu çalışmada güçlendirmenin iş tatmini, iş performansı, duygusal bağlılık ve işten ayrılma niyeti gibi çalışan davranışları üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda Kocaeli'nde otomotiv sektöründe faaliyet gösteren uluslararası bir firmada anket uygulaması yapılmıştır. Bunun sonucunda firmanın beyaz yaka çalışanlarından 167 adet eksiksiz ankete ulaşılmıştır. Bu anketler güvenilirlik, faktör, korelasyon ve regresyon analizlerine tabi tutularak değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre güçlendirmenin iş tatmini, iş performansı ve duygusal bağlılık üzerinde istatistiki olarak anlamlı bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Bu sonuçlara paralel olarak güçlendirmenin iş tatminini, iş performansını ve duygusal bağlığı arttırabileceğini söyleyebiliriz.Araştırmada ayrıca her güçlendirme boyutunun çalışan davranışları ile ilişkileri incelenmiştir. Analiz sonuçları güçlendirmenin anlam boyutunun iş tatmini ve duygusal bağlılık değişkenini pozitif yönde etkilediği görülmektedir. Literatürden farklı olarak anlam boyutunun iş performansını etkilemediği saptanmıştır. Ancak işin anlamlı olması işten ayrılma niyetini negatif etkilediği görülmüştür. Güçlendirmenin yetkinlik boyutunun iş performansına pozitif bir etkisinin olduğu saptanmıştır. Yetkinliğin iş tatminini negatif ve işten ayrılma niyetini ise pozitif etkilediğini görmek ilginçtir. Güçlendirmenin otonomi boyutunun herhangi bir değişkeni etkilediğine dair anlamlı bir sonuç bulunmamıştır. Güçlendirmenin etki boyutunun iş tatmini üzerinde pozitif bir etkiye sahip olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
There has been growing interests in empowerment among researchers since the early 1990?s. Empowerment is a modern manegement technique which requires teamwork, job enrichment participative management, sharing power, information and sources. Also empowerment is a comprehensive and psychological concept, which has four dimension meaning, self-efficacy, autonomy, impact, related with employee?s perceptions. A successful empowerment implementation effects on individual and organizational outcomes and provides sustainable competitive advantage.The aim of this study is to determine the effects of empowerment on job satisfaction, job performance, affective commitment and intention to leave as employee behaviors. According to this aim a questionnaire has been done in multinational company engaged in automotive sector in Kocaeli. 167 valid data obtained from the white collars of its company by questionnaire. To analyse the questionnaire results, reliability, factor, correlation and regression analyses were utilised. The results of the study had proved that empowerment has a significant effect on job satisfaction, affective commitment and job performance. Its determined that empowerment could increase job satisfaction, job performance and affective commitment.In addition to these results, relationships among dimensions of empowerment and employee behaviors were examined. According to the results of the research, meaning as a one of the empowerment dimensions effects on job satisfaction and affective commitment positively but it impacts intention to leave negatively. Self-efficacy effects on job satisfaction negatively on the other hand this dimension effects on intention to leave positively. Lastly, impact has an influence on job satisfaction positively.